Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis, kterým Tarja dostala vyhazov

22. 7. 2006

Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightwish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a nejsme připraveni to vzdát. Nightwish je životní dráha, něco pro co se dá žít. Jsme si jistí, že to nemůžeme nechat být.

Stejně tak si jsme jistí, že už do do toho nemůžeme jít dále s tebou a Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit s Nightwish. To jsou věci, o kterých jsem nikdy nevěřil, že je uvidím mezi svými drahými přáteli. Lidé, kteří mezi sebou rok nemluví, nemohou zůstat v jedné kapele.

Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku od srdce, pro přátelství a pro muziku samotnou. Duševní odkaz měl být vždy důležitější než peníze. Nightwish je skupina, jsou to emoce.
Obchod, peníze a věci, které nemají s s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly důležitějšími. Cítíš se, že jsi se, a svou hudební kariéru obětovala Nightwish, ale necítíš, co Nightwish dalo tobě.
Tento postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Torontu: "Já už Nightwish nepotřebuji" a "Pamatuj si Tuomasi, mohla bych kapelu opustit kdykoliv, varuji tě jen den předem."
Jednoduše již nemůžu psát další písně, abys je zpívala.

Říkala sis že jsi jen "hostující zpěvačka" v Nightwish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s novou zpěvačkou. Buď si jistá, že pro nás je to stejné oživení jako pro tebe. Všichni jsme to tak cítili příliš dlouho.

Říkala jsi nám, že je jedno co, příští album Nightwish bude tvé poslední. My všichni chceme pokračovat tak dlouho - dokud plameny hoří. Takže, nemám smysl pokračovat s tebou v tvorbě příštího alba, kteréhokoliv.
Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour delší jak dva týdny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože výdělky a místa konání jsou příliš malá.
V jednom rozhovoru jsem přemýšlel jestli odchod Tarji bude znamenat konec kapely. Chápu, že lidé přemýšlí stejně. Ať už kdokoliv říká cokoliv, Nightwish je odrazem mé duše a já to nemůžu nechat být kvůli jedné osobě. Osobě která se soustředí na svou kreativitu víc než na cokoliv jiného, osobě pro kterou železo je víc než důl...
Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě chamtivosti, podceňovaní fanoušků a porušování slibů. Pět z nás souhlasilo, že Nightish je na prvním místě ve všem, co budeme dělat v letech 2004 - 2005. Pro tebe však bylo hodně věcí důležitějších. Konečným příkladem byla totálně vyprodaná show v Oslu, kterou jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala cvičit na svůj sólový koncert, být s přáteli a jít do kina. Toto byla Marcelova slova ve vysvětlení zrušení koncertu. Budiž to jen jedním příkladem za mnoho dalších. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání našich fanoušků.

Nightwish je životní dráha a práce s mnoha závazky. Mezi námi i k fanouškům. S tebou tyto závazky nezvládneme.

Ani v hloubi nás nevíme, které z tvých já, nás dovedlo k tomuto závěru. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky na primadonu, která neví co si dřív vzít. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením.

Je zřejmé, že svým stresem a trápením jsi vinila nás čtyři. A myslíš si, že jsme tě nerespektovali, nebo neposlouchali. Věř nám, chovali jsme tobě největší respekt jako k úžasné zpěvačce stejně jako ke kamarádce. A velmi brzy během pár minulých let se plány děly pod tvou taktovkou. Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl víc peněz za show. Tento postoj "náhrady a víc peněz za vše" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní!

Moc si přejeme abys odteď poslouchala své srdce namísto Marcela. Kulturní rozdíly, kombinované s chamtivostí, přizpůsobováním a láskou jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe ubíjet.

Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám šanci. Propast mezi námi je příliš široká. A toto rozhodnutí jsme učinili jednohlasně. Jsme dál, tam kde se věci nedají urovnat jen slovy.

Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru.

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Ps. Toto je otevřený dopis pro všechny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Je to škoda

(Alex, 26. 2. 2008 20:45)

Tak nejsem sám, kdo má ten názor, že Nightwish jdou s novou zpěvačkou do pr...yč. Je fakt, že když s nimi byla Tarja, tak to bylo něco jinýho, něco ,,co tu ještě nebylo". S Anette se stali celkem tuctovou kapelou. Jejich písničky postrádají šťávu, kterou jim dávaly výšky Tarjina hlasu... je to škoda...

Chyba??

(Inferno, 26. 2. 2008 13:05)

v jednom prispevku se pise: "Anett je jen upištěná slepička...udivuje mě, že si jen TROUFLA rovnat se Tarje...". To se pletes, tady se nechce nikdo nikomu rovnat (srovnavat je zacli az fanousci). Je pravda ze s Anette uz to neni ono, ale s tou hrabivou alkoholickou to asi taky nebylo nic moc. Hell

Tarja

(Immortal Mike, 24. 2. 2008 12:42)

Kráva s úžasnym hlasem. Mno jako ten dopis to je fakt psycho... Na svojí hrabavost doplatila... Anette nezpívá fakt nic moc...

Věřte jim!

(Janulik.axa, 23. 2. 2008 21:16)

Tarja...uzasna zpevacka s nadhernym hlasem....je mi lito ze je pryc....ale jestli je vazne pravda co rikaji ostatni clenove kapely....chlapi nejsou jako zensky....ktery se hadaj kvuli kazde blbosti....jestli meli duvod ji vyhodit, sem presvecena ze si to moc dobre rozmysleli nez to udelali....myslite si ze je nenapadlo ze takovou zpevacku jako je Tarja tezko najdou? musim priznat ze tarja je mi sice daleko milejsi nez anett ale to neznamena ze je anett spatna! berte to jako zmenu ktera potka kazdyho....prece nebudete se svym klukem od 15 az do 90 ne? lidi se meni....a jestli bylo potreba procistit vzduch a shodli se na tom 4 chlapi...tak na tom asi neco bude....premyslejte....moc dobre si uvedomujou ze to nebude lehky....ale nechcete jako spravni fanousci drzet pri nich???? jestli ne, tak vam doporucuju ostatne jak uz bylo receno koupit si samostatny CD Tarji kdyz je pro vas tak nepostradatelna.....myslim ze by mel dostat prilezitost i nekdo jinej....i kdyz kluci vi ze Anett neni to co Tarja....veri ji....veri ji ze i s ni to porad muze byt Nightwish v plne parade....kdyby tomu neverili tak uz by to davno zabalili....no ne?

Prostě změna

(Ifritka, 19. 2. 2008 9:31)

Já nechápu na co si tady většina z vás stěžuje.....hádám ste nečekali že v té sestavě ak hráli budou hrát na věky? V životě sou stále změny některě jsou dobré jiné se zase někomu nelíbí ale pokud si NW vybrali Anette pak k tomu měli důvod.....a pokud se vy nedokážete srovnat se změnami tak neposlouchejte NW ale kupte si nový cd Tarji

Je to těžký

(Sebeknofru, 12. 2. 2008 22:00)

Tarja - a na tom se shodneme - je fantastická zpěvačka, má nádherný hlas, je elegantní, charismatická a umí si získat publikum. Bez ní už to nejsou Nightwish. Všiměte si, že s Anette se změnil i jejich styl.Hudba postrádá dramatičnost a tajemnost, bez Tarji jsou jedna z mnoha kapel, už nejsou jedničky.
Anette má sice taky dobrý hlas, ale na Tarju rozhodně nemá! Nevím proč si to skupina neuvědomila.
Ale Tarja rozhodně nebyla bez kazů. Nejspíš ji sláva kapku zkazila a Tarja si začala klást moc velké požadavky...
Tak jako tak to rozhodně měli řešit jinak, než vyhazovem, kterým ublížili všem - i fanouškům. Moc ráda bych viděla zase Nightwish a ne tu novou jinou kapelu.... bez Tarji...

No...já nevím...

(Neya-vlcii, 7. 2. 2008 19:56)

Nečetla jsem všechny komentáře, to po mě nemůže nikdo chtít, je jich na mě moc...ale jen chci říct svůj názor: Ano, Tarja byla silně charizmatická, možná měla sklony, které nebyly příliš ceněné, ale i ona je jen člověk...
Tarja se nedá nahradit...
Ne...Anett nemá na její výšku, na její osobnost, na její charizmatičnost...Tarja byla taková jaká byla a já ji takovou měla ráda...se vším všudy!
Anett je jen upištěná slepička...udivuje mě, že si jen TROUFLA rovnat se Tarje...
Nemá šanci...
Při vyhození Tarji sami dobrovolně skočili do ohně...

Chyba

(Lískulka, 7. 2. 2008 19:50)

Tak tohle byla velká chyba Nightwish, když jsem to četla, na jednu stranu jsem říkala, že toto co dělala, by bylo špatné přehlížet, ale taky byla chyba vzít Anette, protože (a tím ji nechci příliž urazit) se vůbec nemůže srovnat s Tarjou, která si toho je bohužel vědoma a celou dobu toho využívala... ale musíte uznat, že ať se chovala jak koliv, tak její zpěv byl něco tak nádherného, že máte pocit, jako by jste sde vznášeli v oblacích, škoda jen, že byla tak lakomá...

Tarja X Anette

(H0nz@, 15. 1. 2008 11:45)

Tarja maybe want money ..but annete is dressing like bit*h and her voice is better for POP then for nightwish

Edit

(Loleq, 1. 1. 2008 20:30)

Jo vlastne jeste ....jakej chytrak zaradil nightwish do gothic music:D sem se taky dlouho nezasmal ...co treba zkusit Power ci Symphonic? X)

OMFG

(Loleq, 1. 1. 2008 20:28)

Jak to tak procitam tak se tu sesla parta , prominte, tupcu ktery si myslej ze nightwish mohli tarju nahradit stejne kvalitni zpevackou nebo dokonce jeste lepsi a nakonec z toho stejne vypliva ze anette je ta ktera to cely posrala a ze ona za vsechno muze lidi vstavat, a ty keci narazejici na vzhled, neni to sice uplne vkusny k stylu hudby ale rozmyslete se o co vam de! Me teda o HUDBU a to predevsim. To jaky si kdo vzal kozacky je podle me az na poslednim miste!!

Rozpor

(Mario, 29. 12. 2007 21:59)

Já osobně nejsem zarytým příznivcem žádné skupiny. Mám rád Nightwish ale změnu zpěvačky nepovažuju za nutné zlo. Anette je prostě jiná. Asi nemá takový hlasový rozsah jako Tarja, ale neřekl bych, že je špatná. Tarje se podařilo "přiblížit" operní zpěv lidem, kteří by se mu jinak nikdy nevěnovali pozornost. Pokud bylo chování Tarji natolik odporující ideové existenci Nightwish, pak rozhodnutí kapely chápu. Bohužel je to především zpěvák/zpěvačka kdo dělá skupinu skupinou... Myslím si, že Anette se může vyrovnat jakékoliv jiné zpěvačce. Beru to tak, že Tarja byla anomalie.

Běda mužům, kterým žena vládne...

(Tom Atom, 29. 12. 2007 15:32)

Je to nasnadě, ženská má vždycky pravdu, k tomu se nedá nic dodat.Kdyby chlapi rodili, tak by to mohlo být jinak.Nestraním ani jednomu nebo druhému pohlaví, ale k rovnováze, konsenzu a rozumnému kompromisu jsme se prostě ještě nedopracovali.
Ona holt umí, je hezká a chytrá a je si toho vědomá, tak to musíme akceptovat, s tím se těžko něco udělá.

*/*/* 2.

(Bea, 27. 12. 2007 18:15)

Ještě dodatek...

Ono by šlo píseň Bye Bye Beautiful brát i jako symboliku. Sbohem krásné hudbě, kterou Nightwish hráli předtím...

*/*/*

(Bea, 27. 12. 2007 18:12)

Sorry za nadpis. Nesnáším je...

Jinak souhlasím s Ghost. Bez Tarji Nightwish přestali existovat. Co je mi do nějaké Anette, přiznejme si to - byl to Tarjin hlas, co nás vždycky přikoval na místě. Anette se s ní nemůže srovnávat ani omylem, do tohohle stylu nepatří.

Nebudu rozebírat na čí straně je vina, kdo má pravdu, kdo ne. Neznám všechna úplná fakta (což ostatně nezná nikdo z nás, nebo snad ano?), nevím co je k tomu vedlo. Nebylo to bezdůvodně, ale svalovat všechnu vinu jen na Tarju mi přijde ohavné. Jak říkám, byl to Tarjin hlas, co dělal Nightwish, Níghtwish - a ostatní to jistě cítili. Nikdo není rád zastíněn... No, nic, tohle jsem nechtěla.

Jenom bych chtěla říct, že souhlasím ještě s jedním názorem zde (nevím, kde jsem ho četla - autorovi se předem omlouvám): skupina, která se změní takto zásadním způsobem (a vyměnit skvělou zpěvačku za průměrnou, nezlobte se, ale to zásadní změna je), by měla změnit název. A znovu opakuji, byl to Tarjin hlas... A tak dále, a tak dále. Kdyby změnili název, tak bych to brala. Ale hrát pod stejným názvem takový škvár (promiňte mi to slovo), jako je Bye Bye Beautiful, to je urážkou celé kapely. Protože se to nedá s předchozím srovnat. TO nejsou Nightwish, nezlobte se na mě... Ti skončili. Tohle je jen nepodařený odvar, který, alespoň mě, chutná hořce.

Chtěla jsem na koncert. Chtěla jsem na koncert kvalitní hudby, kterou mám ráda. Po tomhle jsem si to rozmyslela hodně rychle. Škoda peněz...

Skoda

(Ghost, 23. 12. 2007 20:53)

Bez Tarji to uz neni skupina Nightwish hlavně jeji hlas dával skupině její osobytost.Uz to neni ono

Vidim nejsu sám

(Pa3cek, 22. 12. 2007 19:24)

Pročetl jsem asi půlku všech příspěvků a z té půlky se s 3/4 shodnu na tom, že alba s Tarjou se s těma novejma nedaj absolutně srovávat. Je to úplně někde jinde. A když si vybavim, co Anette předvádí, taky se mi přestává chtít na ten koncert 20. 2. 2008 v Pze. A to jsem nad tím dost vážně uvažoval. Uvidíme. Mějte se, hezký Vánoce;-)

nezlobte se na mě...

(Jola, 21. 12. 2007 2:54)

... ale opět jsem si pustila ty dva nové klipy ale nějak to nemůžu stále překousnout. proč nevybrali někoho, kdo se k tomuhle stylu hudby hodí víc??!! tohle snad není možné, pokud se dám na takový styl hudby, tak se i podle toho chovám, oblíkám a hýbu!!! a ne že budu v klipu oblečená na styl britney spears a loudit ze sebe pohyby typu Madonna. nevím, ale tímhle tahle kapela u mě skončila... věřím, že určitě měli na výběr i z lepších zpěvaček, než tohle.
jinak to Georg606 - tohle jsi napsal fakt pěkně, řekla bych, že tvoje verze se nejvíce podobá pravdě, nikdo totiž nesnese, když se veze ve stínu někoho. což zbytek skupiny se vezli v Tarjiném stínu a to bych řekla, že byl kámen úrazu, tohle nesnesli a závist je opravdu svině. myslím si, že opravdu kreativita umělce je v pořádku a když se rozhodne jí rozvíjet a pro to dělat další projekty, tak zbytek by neměli být těmi sobci a zakazovat mu to.

Probuďte se!! 1

(Georg606, 20. 12. 2007 22:31)

NO takže zaprvé váš pohled na věc okolo Tarji (řek bych že i na jiné věci) je maximálně
krátkozraký, vidíte věci pouze černé nebo bíle ale nic mezi tím. Vidíte že nějaký
člověk který nejspíše nechce zůstat až ve stínu této zpěvačky o ní napíše pár
přihlouplých řádků a vy jí nato bez jakéhokoliv přemýšlení odsoudíte. Pojďme si rozebrat
dopis část po části:
1) Napadá také jejího manžela což nedává vůbec smysl.
2) V dopise se objevují fráze jako je „lidi co spolu rok nemluvily“! Což je s čistě praktického hlediska
nemožné aby mezi sebou nemluvily členové kapely, ale jinak to jde použít jako výbornou
frázi pro přikrášlení dopisu.
3) V další části obvinuje Tarju s toho, že se starala o ekonomický chod kapely!
Ano! Starala! Ale bez toho to asi nějak bohužel nepůjde! A pokud nechtěla na koncerty kde
by to moc nevyneslo nemůže se divit! Copak Vy by jste nakoupily akcie a věděli přitom že
jejich hodnota bude už jen klesat a vy na tom akorát proděláte?! Ano je to tak hudba
je obchod jako jakýkoliv jiný Je to nutné zlo jak sám napsal! Takže další boha pustá výmluva
jak Tarji přihoršit

Probuďte se!! 2

(Georg606, 20. 12. 2007 22:30)

4) Pokud chtěla omezit délku tour tak co je na tom ?! Já vím že většina z vás si to neumí představit, ale ti co cestují by mohli znát jak to vyčerpává. A můžete si také všimnout jak byla Tarja pokaždé už unavená zejména na koncích koncertů. Já se jí nedivím. A položte si otázku
Vy sice po všech chcete ať odvedou maximum práce ale zeptejte se Pracujete i vy sami vždycky na maximum? I když už vaše výsledky na konci nejsou optimální? A tudíž i vaše práce se stává vlastně neproduktivní a zbytečná?! Já za sebe odpovídám že ne.
5) Tuomas zde obrátí i její klady na zápory. Obviní jí s toho, že se moc zaměřuje na svou
kreativitu! Kreativitu což je umělcovou největší zbraní!! Ke své větě přidá menší rým a vy jste stoh hotoví!
6)Podceňování! Chamtivost! Porušení slibů! ano krásná silná slova která v textu rozpoutají hotovu bouři a ve vaší hlavě daleko vetší! Obviní zpěvačku jak sám napsal "hostující" s toho že i když věděl že to není její jediný projekt ani závazek. S toho že potřebovala trénovat! A přidá k tomu pár lidských věci které by dělala i normálně jako je chození do kina posezení s přáteli a je sní naráz nehorázný sobec! Který nemyslí na nikoho jiného jen na sebe. Ou pardon
teď jsme z vás všech udělal nejspíše nehorázné sobce pardon omlouvám se.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »