Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis, kterým Tarja dostala vyhazov

22. 7. 2006

Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightwish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a nejsme připraveni to vzdát. Nightwish je životní dráha, něco pro co se dá žít. Jsme si jistí, že to nemůžeme nechat být.

Stejně tak si jsme jistí, že už do do toho nemůžeme jít dále s tebou a Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit s Nightwish. To jsou věci, o kterých jsem nikdy nevěřil, že je uvidím mezi svými drahými přáteli. Lidé, kteří mezi sebou rok nemluví, nemohou zůstat v jedné kapele.

Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku od srdce, pro přátelství a pro muziku samotnou. Duševní odkaz měl být vždy důležitější než peníze. Nightwish je skupina, jsou to emoce.
Obchod, peníze a věci, které nemají s s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly důležitějšími. Cítíš se, že jsi se, a svou hudební kariéru obětovala Nightwish, ale necítíš, co Nightwish dalo tobě.
Tento postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Torontu: "Já už Nightwish nepotřebuji" a "Pamatuj si Tuomasi, mohla bych kapelu opustit kdykoliv, varuji tě jen den předem."
Jednoduše již nemůžu psát další písně, abys je zpívala.

Říkala sis že jsi jen "hostující zpěvačka" v Nightwish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s novou zpěvačkou. Buď si jistá, že pro nás je to stejné oživení jako pro tebe. Všichni jsme to tak cítili příliš dlouho.

Říkala jsi nám, že je jedno co, příští album Nightwish bude tvé poslední. My všichni chceme pokračovat tak dlouho - dokud plameny hoří. Takže, nemám smysl pokračovat s tebou v tvorbě příštího alba, kteréhokoliv.
Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour delší jak dva týdny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože výdělky a místa konání jsou příliš malá.
V jednom rozhovoru jsem přemýšlel jestli odchod Tarji bude znamenat konec kapely. Chápu, že lidé přemýšlí stejně. Ať už kdokoliv říká cokoliv, Nightwish je odrazem mé duše a já to nemůžu nechat být kvůli jedné osobě. Osobě která se soustředí na svou kreativitu víc než na cokoliv jiného, osobě pro kterou železo je víc než důl...
Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě chamtivosti, podceňovaní fanoušků a porušování slibů. Pět z nás souhlasilo, že Nightish je na prvním místě ve všem, co budeme dělat v letech 2004 - 2005. Pro tebe však bylo hodně věcí důležitějších. Konečným příkladem byla totálně vyprodaná show v Oslu, kterou jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala cvičit na svůj sólový koncert, být s přáteli a jít do kina. Toto byla Marcelova slova ve vysvětlení zrušení koncertu. Budiž to jen jedním příkladem za mnoho dalších. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání našich fanoušků.

Nightwish je životní dráha a práce s mnoha závazky. Mezi námi i k fanouškům. S tebou tyto závazky nezvládneme.

Ani v hloubi nás nevíme, které z tvých já, nás dovedlo k tomuto závěru. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky na primadonu, která neví co si dřív vzít. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením.

Je zřejmé, že svým stresem a trápením jsi vinila nás čtyři. A myslíš si, že jsme tě nerespektovali, nebo neposlouchali. Věř nám, chovali jsme tobě největší respekt jako k úžasné zpěvačce stejně jako ke kamarádce. A velmi brzy během pár minulých let se plány děly pod tvou taktovkou. Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl víc peněz za show. Tento postoj "náhrady a víc peněz za vše" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní!

Moc si přejeme abys odteď poslouchala své srdce namísto Marcela. Kulturní rozdíly, kombinované s chamtivostí, přizpůsobováním a láskou jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe ubíjet.

Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám šanci. Propast mezi námi je příliš široká. A toto rozhodnutí jsme učinili jednohlasně. Jsme dál, tam kde se věci nedají urovnat jen slovy.

Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru.

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Ps. Toto je otevřený dopis pro všechny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Nightwish = dokonalost... (Teď už ne)

(Roman, 10. 1. 2012 17:56)

souhlasím s Vámi bez Tarji už to není ono a nikdy nebude, když Tarju vyhodili z kapely říkal jsem si že Tarje je nezamněnitelná měl jsem pravdu a když už poslouchám Nightwish tak jen po Once

(Barys, 2. 2. 2010 16:12)

(Martin, 4. 8. 2011 17:44)

Možná to zakončil debilně, ale má pravdu. Odsuzujete člověka aniž by jste o něm něco věděli. Blbce z vás nedělá, blbci jste vy. A barys, odspusť si ty kecy. Nechci se ho zastávat, jenomže když jsi mu napsal,:,,...zakončíš sdělením, že jsi studoval rétoriku, musíš si buď o lidech,co tohle čtou, myslet, že jsou na hlavu padlí, nebo jsi sám idiot." Je to sice pravda že to neměl takhle zakončit, ale jak jsem zmínil, má pravdu. Já to sice o sobě tvrdit nemůžu že jsem též padlý na hlavu, ale neohraničuji se takovým komentářem. Ty děláš jako kdyby jsi nebyl taky padlý na hlavu. TAKŽE SE VZPAMATUJ TY K....E!!!

Nightwish bez Tarji je jako víno s vodou

(chobot, 18. 7. 2011 13:45)

Já bych nehladal vinu v konkrétní osobě. Prostě z nevinného projektu se stala kapela světového jména, která pořádně rozdmýchala plameny "dohořívajícího" metalu a dala mu nový směr a impuls. Za tím vším je umění CELÉ kapely. Pravdou ale je, že z výborně zpívající, i když "tuctové" holky (omlouvám se za toto označení, nemyslím to vůbec hanlivě!!!!) se vyloupla postupem času (jak hvězda NIGHTWISH stoupala vzhůru) charismatická, dobře vypadající, Tarja, která jak to ostatně u kapel bývá, na sebe strhávala pozornost. A je pravdou, že jediná holka v mužské kapele nemůže nepůsobit problémy, zvláště když se potom ještě nakonec vdá, bylo logickým vyústěním odchod Tarji. Bohužel. Nadruhou stranu, kapela zažila obrovský vzestup, oslovila mnoho fanoušků, ukazála, že metal není mrtev, že se může vyvýjet a žít a za to to přece stálo. Možná by bylo daleko horší, kdyby kapela nakonec postupně vyzněla do ztracena. Dnes sice Nightwish hraje, ale ztratil mnoho posluchačů, ono opravdu ať chceme nebo ne, hodně záleží kdo drží mikrofon. Ale stejně tak záleží kdo píše muziku, zde je rovnítko. Takže podle mého je Nightwish zhruba půlka, ta druhá prostě chybí.
Díky i tak za výborná alba Oceanborn a Wishmaster. A neřešme kdo je čím vinen. Každý nějak.

Trapný komentář :)

(Martin, 18. 7. 2011 9:13)

Na druhou stranu jim ale do toho nechci moc kecat je to jejich rozhodnutí a navíc ani skutečně nevím jak to tam bylo tohle je jen přibližně asi jak by to asi bylo. Ale to jsou jen prostě doměnky.

Souhlas

(Martin, 13. 7. 2011 4:18)

A ještě něco naprosto souhlasím s Georg606, ky´terý to tu napsal 20. 12. 2007.

Srabářství, Reinkarnace hitů, kdo ví co v tom bylo

(Mar4tin, 13. 7. 2011 3:07)

Podle mě je to 60 procent viny tuomase na 40 viny tarji. Tuomas jako správný chlap jí to měl říst do očí a ne ji to tak dodat v dopisu a ještě ji říct ať si ho na druhý den přečte.V tomhle ohledu to je s..č. Tarja to měla zas uskromnit a nepřehánět to tak, hudba se má dělat od srdce a ne pro komerci a pro prachy. Na druhou stranu ale i metalová kapela z něčeho musí žít to si tuomas neuvědomil kdyby on byl bezchybný každý přece dělá chyby, a on to v tom dopisu napsal, jako kdyby je nedělal. Prostě záviděl že tarja má chlapa. Kdo ví třeba ji její starý změnil k tomu špatnému ale každý člověk se změní po svatbě. A tarja to třeba nemyslela tak zle. Ale tuomas si prostě řekl: ,,má chlapa skoncuju to sní najdu si jinou zpěvačku a v....u se na tarju. Udělal s ní fajnovku tak proč se dál trápit." Možná teď výše nade mnou budou komentáře typ jsi obyčjený k....t hochu, ty jsi ale p..a,. Ale to je prostě můj názor. Tuomas si to prostě p....l a ta antte co zpívá ty tarjiny písně nevyzvpívá ty výšky a dělá z toho pop. Když je ten toumas tak zatraceně chytrý tak ať hrajou nové písně a na tarjiny ať zapomenou bo to je hnus. Tuomas sice psal texty ale byla to tarja kdo je zpíval tak ať Nightwish zpívájí svoje nové písně a Tarjiny písně nechají být. Už radši poslouchám ty tarjiny nové skladby co zpívá a od nightwishe si jenom pouštím staré písně s tarjou.

no pěkně

(Franta, 9. 7. 2011 15:32)

Myslím si že ten dopis mluví pravdu. i když tarja byla úžasná, a pořád je, ale chamtivost není dobrá

reinkarnace starých písniček

(Tom, 24. 12. 2010 13:50)

Kdyz jsem si tak jednou na youtube poustel End of an Era, a pritom klikl na odkaz na Tarjini písničky přespívané Anette, byl jsem docela zvědavý. Amaranth, bye bye beautiful a Islander se mi líbily ale starší písničky které stále poslouchám jsou stokrát lepší. A tak jsem po chvíli váháni zapnul Wishmastera, Nemo, Dark chest of Wonders a další písničky prespívané od Anette. A já se zděsil. Ta ženská se tam dostala jen díky protekci Tuomase( zkuste si o tom neco tjistit). Anette vůbec neumí zpívat tvrdší muziku. Její hlas se stále dřží jednoho rytmu a přechody z hlubšiho hlasu až nahoru jsou katastrofální. Na živé koncerty Anette se ani nemá cenu koukat. Krákorá jako stará vrána a navíc ji ještě musí pomáhat Marco aby treba z písničky Wish I had an Angel neudelala popovou. Proste des proto uz jsem nekolik let verný starým písnickám s Tarjou a Koncertu End of An Era. A kdo neverí následujícímu textu at se podívá stré koncerty s Tarjou a pak na Anette. Hone stesti. Old Nightwish forever

Re: reinkarnace starých písniček

(Venca, 26. 12. 2010 14:06)

Já si jednou ze zvědavosti pustil Ever dream s Anette.Že se Tarje nemůže rovnat bylo si myslím jasný od začátku,kdy vlezla do NW,ale tohle bylo dost i na otrlý povahy.S jejím hlasem by mohla tak možná zpívat nějaký hospodský karaoke.Anette srazila NW mezi sotva průměrný kapely.Ti chlapi by si měli uvědomit,že to byl hlas Tarjy,co je dělalo tak výjmečnými.

něco k tomu

(Zuzana Ostrá, 21. 12. 2010 21:51)

Já si myslím, že Tuomas trochu přehání s tím, že Tarja
je bezcitná. To není pravda, je to hodná holka a jen kvůli tomu, že si našla lásku ji vyhodit to je ubohé. Je to jenom ze žárlivosti a ta co tam nyní zpívá fuj, nedá se to. Jenom chtěl zapomenout na Tarju a její žánr zpěvu, je to blbec. Na koncertě End Of An Era bylo poznat, že lituje své chyby, kterou chce provést. Přeji mu aby našel novou zpěvačku s operním hlasem jako měla Tarja. Toje vše, co jsem k tomu chtěla. Děkuji Zuzka

Co bylo..už není..

(Amy, 10. 8. 2010 0:01)

Když jsem poprvé slyšela Nightwish...(což jsou asi 3 roky zpět..možná víc...)..tak hráli skladbu Amaranth...někde v rádiu..už nevím...nevěděla jsem, že jsou to oni, tak jsem na tu píseň zapomněla..Pak jsem po roce slyšela písničku Sleeping Sun a While Your Lips Are Still Red...tak jsem si je oblíbila...pak jsem po nějaké době znovu slyšela Amaranth a tak jsem si stáhla celé album..Musím říct, že při prvním poslechu se mi líbily asi jen tři písničky, ale Amaranth u mě vedl...Pak jsem si stáhla celou diskografii NW...uchvátily mě pecky tipu Nemo, Wishmaster..a další...Je pravda, že Nightwish s Tarjou a Nightwish s Anette jsou úplně něco jiného..jiná hudba...ale oni to přece tak chtěli...Nemá cenu je srovnávat...Tarja má hlas jako málokdo, Anette má dobrý hlas pro DPP. Nemůže za to, že ji lidé srovnávají s Tarjou...Musíte si zvykat, že Tarja už ve skupině není...A zrovna tak...manýry Anette...nepříjde mi tak hrozné, že se podle Vás špatně oblíká, vyjadřuje...Podle mě je nedjůležitější hudba...skupina si vybrala podle sebe...musíme to respektovat...Kdo Anette přesto nesnese...musí se hold spokojit s Tarjinou solovou deskou...Bylo by krásné, kdyby se Tarja vrátila..ale myslím si, že by to bylo nefér vůči Anette...Jednou se prostě oni rozhodli...následky si ponesou sami...Tarja je jedinečná...ale už prostě ne s Nightwish...

co?????

(Eva, 8. 8. 2010 14:23)

for Janča: co??? ty si myslíš že to co tam ten mamlas tuomas napsal je pravda??? Tuomas se do Tarji zabouchl a vona si vzala jinýho tak proto ju vyhodil je mžná pravda že se změnila ale to udělá každá po svatbě !!!!!
a můj názor??? : VYHOZENÍM TARJI SI TO PĚKNĚ POS*** !!!!!!! můj brácha např. říká že almbum Dark pasion play poslouchá jen kvůli hudbě a že anete se nedá poslouchat !!!já jsem téhož názoru

Anette! :)

(Janča, 19. 7. 2010 14:40)

Můj názor je oboustranýý.. Mám ráda Tarju i Anette..je pravda že Tarja má kvalitnější (operní hlas) a někdo si myslí , snad je těch lidí i víc, nevím, že Tarja se k nim hodila víc..ale není to jen o tom jak se vám to kdo líbí ale chováním..a to Tarja teda moc nevychytala..Tažke..Jsem ráda že je u nich ANETTE OLZON !! ♥♥

Odkaz se blbě v příspěvku zobrazil...

(M4rty5, 22. 6. 2010 2:27)

www.youtube.com/watch?v=VspL1YpruZo&playnext_from=TL&videos=vpQsM7fBkYk

Oprava

(M4rty5, 22. 6. 2010 0:42)

Diskuse bez diskuse jako růže bez růže, takže diskusi. Už si du nafackovat.

Co se týče kapely

(M4rty5, 21. 6. 2010 12:19)

Tarja ( alespoň pro mě ) byla třešničkou na výborném dortu. Byla elementem, který Nightwish odlišil od ostatních kapel dost razantním a pro mě nádherným způsobem. Anette je bez pochyby dobrá zpěvačka, ale když slyším nové Nightwish tak se najednou nemůžu zbavit dojmu že strašně spadli do průměru. Jednoduše na mě dělají dojem jako taková lepší kopie Within Temptation. Svoje obecenstvo si určitě najdou, ale ti staří fanoušci v něm budou jen po málu. Ještěžě těch alb s Tarjou je docela dost jinak bych neměl co poslouchat :D. A především by mi chyběla muzika, která mě opravdu oslovila a já vím, že tak jako moje babička poslouchá Káju Goťáka celej život, tak já budu poslouchat NW s Tarjou a za to jim děkuji.

Můj názor

(M4rty5, 21. 6. 2010 12:10)

Pro Zerga: Tenhle dopis je podle mě jenom zástěrka pro skutečný důvod. Navíc cesta jakou se Tuomas rozhodl Tarju vyhodit je ubohá. S odstupem času sem si uvědomil, že sem vlastně nikdy neviděl žádnou Tarjinu reakci na tenhle dopis. Našel sem ji na internetu a udivilo mě, že Tarjina reakce je daleko věcněší a přímější. Navíc Tuomas se v dopise zaměřuje nepřímo na Tarjina manžela, což je podle mě skutečný důvod sporu. Ale to je jen můj názor. Dopis:http://www.tarjaturunen.cz/?s=tarja-dopis-nightwish

Úpadek Nightwish

(karlos, 5. 6. 2010 17:13)

Ať si říká každý co chce, ale Tarja byla Nightwish. Její silné vokály, vzhled a vystupování dělali tuto kapelu vyjímečnou. Pokud by v Nightwish zpíval jakýkoliv jiný zpěvák nebo zpěvačka, tak by byli jen další tuctová kapela, kterých je nespočet. To Tarja dala Nightwish tvář a tohle je krásný příklad toho jak se dá potopit úspěšná kapela. Něco jako kdyby Brian May před 25ti lety vyhodil Mercuryho. Když jsem poprvé viděl videoklip s Anette, tak mi to nejdřív přišlo dost úsměvné, ale pak jsem si řekl "proboha co to je?!". Že bez to bez Tarji nejde??? To je svatá pravda, Tarja ale svůj hlas má, Nightwish ho ztratili.
GO Tarja GO!

vvv

(..., 22. 5. 2010 10:31)

bez Tarji to nemá cit, ani srdce,kéž by se stal zázrak a Tarju opět přijmuli, to že Anette je hezká jim na autoritě nepřidá :(A proto...Sbohem nightwish,tím mě zranili,dam se na punk :(

tarja

(das, 22. 5. 2010 10:16)

tarja byla prostě jednička 100krát podtržená,malo to hudební žánr ve stylu gothic metal, a Anette?S tou to netáhne nikam,ten její pop :( kdo by se jim na to nevysral!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »