Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis, kterým Tarja dostala vyhazov

22. 7. 2006

Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightwish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a nejsme připraveni to vzdát. Nightwish je životní dráha, něco pro co se dá žít. Jsme si jistí, že to nemůžeme nechat být.

Stejně tak si jsme jistí, že už do do toho nemůžeme jít dále s tebou a Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit s Nightwish. To jsou věci, o kterých jsem nikdy nevěřil, že je uvidím mezi svými drahými přáteli. Lidé, kteří mezi sebou rok nemluví, nemohou zůstat v jedné kapele.

Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku od srdce, pro přátelství a pro muziku samotnou. Duševní odkaz měl být vždy důležitější než peníze. Nightwish je skupina, jsou to emoce.
Obchod, peníze a věci, které nemají s s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly důležitějšími. Cítíš se, že jsi se, a svou hudební kariéru obětovala Nightwish, ale necítíš, co Nightwish dalo tobě.
Tento postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Torontu: "Já už Nightwish nepotřebuji" a "Pamatuj si Tuomasi, mohla bych kapelu opustit kdykoliv, varuji tě jen den předem."
Jednoduše již nemůžu psát další písně, abys je zpívala.

Říkala sis že jsi jen "hostující zpěvačka" v Nightwish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s novou zpěvačkou. Buď si jistá, že pro nás je to stejné oživení jako pro tebe. Všichni jsme to tak cítili příliš dlouho.

Říkala jsi nám, že je jedno co, příští album Nightwish bude tvé poslední. My všichni chceme pokračovat tak dlouho - dokud plameny hoří. Takže, nemám smysl pokračovat s tebou v tvorbě příštího alba, kteréhokoliv.
Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour delší jak dva týdny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože výdělky a místa konání jsou příliš malá.
V jednom rozhovoru jsem přemýšlel jestli odchod Tarji bude znamenat konec kapely. Chápu, že lidé přemýšlí stejně. Ať už kdokoliv říká cokoliv, Nightwish je odrazem mé duše a já to nemůžu nechat být kvůli jedné osobě. Osobě která se soustředí na svou kreativitu víc než na cokoliv jiného, osobě pro kterou železo je víc než důl...
Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě chamtivosti, podceňovaní fanoušků a porušování slibů. Pět z nás souhlasilo, že Nightish je na prvním místě ve všem, co budeme dělat v letech 2004 - 2005. Pro tebe však bylo hodně věcí důležitějších. Konečným příkladem byla totálně vyprodaná show v Oslu, kterou jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala cvičit na svůj sólový koncert, být s přáteli a jít do kina. Toto byla Marcelova slova ve vysvětlení zrušení koncertu. Budiž to jen jedním příkladem za mnoho dalších. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání našich fanoušků.

Nightwish je životní dráha a práce s mnoha závazky. Mezi námi i k fanouškům. S tebou tyto závazky nezvládneme.

Ani v hloubi nás nevíme, které z tvých já, nás dovedlo k tomuto závěru. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky na primadonu, která neví co si dřív vzít. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením.

Je zřejmé, že svým stresem a trápením jsi vinila nás čtyři. A myslíš si, že jsme tě nerespektovali, nebo neposlouchali. Věř nám, chovali jsme tobě největší respekt jako k úžasné zpěvačce stejně jako ke kamarádce. A velmi brzy během pár minulých let se plány děly pod tvou taktovkou. Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl víc peněz za show. Tento postoj "náhrady a víc peněz za vše" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní!

Moc si přejeme abys odteď poslouchala své srdce namísto Marcela. Kulturní rozdíly, kombinované s chamtivostí, přizpůsobováním a láskou jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe ubíjet.

Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám šanci. Propast mezi námi je příliš široká. A toto rozhodnutí jsme učinili jednohlasně. Jsme dál, tam kde se věci nedají urovnat jen slovy.

Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru.

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Ps. Toto je otevřený dopis pro všechny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Tarju nelze nahradit, ale?

(zark, 27. 7. 2011 22:18)

Když se nad tím člověk hlouběji zamyslí a dosadí si její hlas třeba k Marcovi do Planet Hell, mohlo by to znít opravdu dobře a Tarja by tak měla důstojného nástupce. Anette má sice charisma a příjemnou povahu, Lucka k tomu má navíc mnohem lepší hlas. Škoda jen, že je to jen divoká fantazie :-)

Re: Tarju nelze nahradit, ale?

(Wyrda, 5. 9. 2012 0:31)

No hej, kdyby to byla Lucka!!!! :D
Já zas docela nedávno četla, že ten post nejprve nabídli Elize Ryd (hostující zpěvačka KAMELOT, zpěvačka ve skupině Amaranth), ale protože ještě studovala, tak to odmítla... :)

MoR

(Wyrda, 5. 9. 2012 0:21)

NW jsou už někde jinde, ale pokud jsou teď spokojení, je to jen dobře!! :) Na MoR jsem je viděla a písničky, které byly napsané pro Anett, byly zazpívány dobře :)) (ačkoliv je již tolik nemám ráda, opravdu si je poslechnu jen občas)... Písničky pro Tarju v těch výškách nezvládala, což mi trhalo uši, ale je mi jasné, že takový hlas jako Tarja má málokdo... Nicméně plně chápu důvody, proč již Tarja není u NW, ačkoliv mě to doteď mrzí...

Re: MoR

(Wyrda, 5. 9. 2012 0:23)

A ještě musím dodat, že Anett ušla velký kus cesty od posledního koncertu na MoR... Letos už rozhodně zvládala lépe i ty starší písničky, ačkoliv ne tak dobře jako Tarja... Rozhodně je dobře, že se zlepšuje :))
NW přeji hodně štěstí a doufám, že je na MoR zase někdy uvidím :)) na samostatný koncert bych asi nešla... O:)

.......

(Kublad, 19. 7. 2012 3:49)

Jak říkal pan Werich.Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.Zvykli jsme si všichni na hlas Tarji,a odsuzujeme Anette...Hudba Nightwish je mé dospívání,jedna etapa mého života,a těším se na další......

MoR - dodatek

(Joy, 17. 7. 2012 16:58)

Ještě jedna poznámka. Na MoR jsme si byli poslechnout taky kapelu Unisonic. Nevím, jestli je to pravda, ale pořadatelka říkala, že se v ní po 24 letech sešli Michael Kiske a Kai Hansen z Helloweenů. Pokud je to pravda, může to dát naději těm, kteří by rádi viděli Tarju a Nightwish vystoupit společně. :-)

MoR

(Joy, 17. 7. 2012 16:22)

Zdravím všechny metalové fandy! Byli jsme si teď v sobotu poslechnout Nightwish na MoR a moje očekávání splnili. Kapela je to ohromná, ale už není pro mě. Jak tu někdo psal, poslouchám je po Once.
Zároveň mě to inspirovalo k tomu, že si seženu něco od Tarji. Aspoň si rozšířím obzory. :-)
Hail To The Metal Invasion! \m/_(>_<)_\m/

Nevím co si o tom mám myslet...

(Naty, 13. 7. 2012 19:33)

Mám ráda Nightwish jak s Tarjou tak s Anette. Tyto 2 se nemůžou srovnávat... Tarja zpívá operně, ale Anette je taky hodně dobrá zpěvačka... jo je to o něčem jiným ale co... jsou to nightwish.. jsou dobří i tak.. a jak si to tak čtu neměli moc na výběr... Tarja zpychla... mohla si za to sama a Anette... je to dobrá zpěvačka a myslím si, že od ní ještě můžeme hodně očekávat

Rozpolcenost

(Tujumapu, 14. 12. 2007 15:25)

Nightwish jsem nemohla přijít strašně dlouho na chuť. Po pravdě.. až za poslední dobu jsem se začala o tuhle finskou kapelu zajímat blíž.
http://www.youtube.com/watch?v=i5SUSmedMm8 - poslouchám "Fantoma opery" a vím, že Tarju vážně nikdo nenahradí. Anette by se uchytla v každé jiné kapele a byla by vítaná. Ale Nightwish potřebují víc než "průměr"..
Na jednu stranu je škoda, že Tarja odešla, ale zase na jednu stranu byla pro kapelu hrozba.. sice (jak už tu bylo řečeno) nemusí být všechno, co Tuomas napsal pravda, ale něco pravdy na tom určitě bude. Nenapadli by ji neprávem. Proč by to dělali? Jenom by si pod sebou řezali větev. A pokud měla Tarja vážně takové chování (a já tomu věřím, protože se kolikrát stačí podívat na její koncerty.. vystupování..), tak se jim nedivím a plně jim jejich rozhodnutí schvaluji. Naopak, kdyby ji ve skupině stále "trpěli", tak by se definitivně odepsali.
Co zbývá fanouškům?
a) poslouchat alba s Tarjou, nepřipouštět si Anette a žít ve své vlastní iluzi, že je všechno "ok".
b) oblíbit si Anette.
Já volím třetí možnost..

Re: Rozpolcenost

(Meesha, 28. 6. 2012 14:20)

c) poslouchat instrumentály :)

Po delší době...

(M4rty5, 28. 5. 2012 22:07)

To jak zásadní byla změna zpěvačky u hudebního tělesa jakým byla a je skupina Nightwish dokazují i diskuse na internetu a především na youtube, kde se i po několika letech od této události mezi sebou melou určité skupiny fanoušků. Já osobně nové NW neposlouchám a ani je nekritizuji, ale na MoR se na ně zajdu podívat abych si o Anette mohl udělat svůj vlastní obrázek. Co mě asi mrzí nejvíc že v době kdy se NW rozešli s Tarjou sem už měl našetřené peníze na koncert až budou v ČR. Bohužel, famózní spojení Tuomasovi geniální hudby a fantastického hlasu Tarji Turunen společně s dalšími výbornými výkony ostatních členů kapely už se asi nedočkám. A to je myslím věc, díky které se někteří původní fandové starší formace tolik naštvali. Fakt že tahle éra už se nebude s největší pravděpodobností nikdy opakovat. K novým NW mám jen jednu výtku. Kapela, která není schopná zahrát hity na kterých si vystavěla kariéru se nemůže divit tomu co se kolem ní děje. Představte si že by Metallica změnila zpěváka za operního ( To považuju za stejnej zásah do stylu jako u NW ) a hrála písničky jen z posledního alba, protože bylo pro tohoto zpěváka napsané. To by bylo takové fanouškovské inferno že by si kluci už ani neprdli. Takhle se to prostě nedělá byť může nový zpěvák sebelepší. A co se týče rozchodu NW. Další podle mě špatný krok. Především od Tuomase. Tohle si má kapela vyřešit mezi sebou a pak vydat nějaké tiskové prohlášení aby se zamezilo právě tomu co se i teď po několika letech děje kolem NW.

Tarja solo

(Danka, 10. 5. 2012 10:41)

Zdravím všechny fanoušky Nightwish i Tarji...Od odchodu Tarji se Nightwish změnil už to není co to bývalo a je to tím že tam chybí Tarjin operní zpěv,který má nádhernou barvu...Jejich nová zpěvačka určitě není špatná některé písničky se mi líbí,ale naživo některé koncerty jsou vážně hrůza...laik by si toho nevšiml,ale ti co mají hudební nadání těm musí naskakovat husí kůže jak je to kolikrát falešně...myslím že kdyby nebyl Marco v kapele tak Nightwish jde do kytek...Jsem docela i ráda že Tarja už není v Nightwish sice mi chybí v té skupině její hlas,ale její sólová dráha je daleko lepší líbí se mi 2x více tam konečně mohla pořádně ukázat kdo vlastně je...prosím a neodsuzujte některé lidi prostě tohle je jejich názor ať už kladný nebo záporný...

AHOJ VSICHNI

(TONY, 6. 5. 2012 1:41)

VSECHNY FANOUSKY ZDRAVIM.ANO JAK TO TADY CTU TAK NEKTERI MATE PRAVDU,ALE JEN SI VEMTE PRIKLAD TREBE CITRON Z LADOU KRIZKEM A PO NEKOM TAKOVYM SE TO MUSI PREDELAT A PAK TO ZNI JINAC NEZ JSME ZVYLI .A TO JE TAKE Z TARJOU ONA JE OPERNI ZPEVACKA A PO TAKOVE SE ZPIVA NEJHUR!!!!A MUSI SE TO ZMENIT I TROCHU STYL .ALE I TAK SI HOLKA VEDE SUPER!!!!NEZNAL JSEM TU SKUPINU JEN TAK JSEM NA NI NARAZIL A HRAJOU SUPER HUDBU JAK Z TARJOU HRALI I Z ANETOU A MUJ NAZOR JE ZE JSEM SI TU KAPELU OBLIBIL .DIK AHOJ

aa

(gawain, 1. 5. 2012 15:03)

pochopte už konečně, že Anette NEMÁ být náhrada za Tarju. kapela se posunula dál, to by se zpěvačkou stejnýho typu nikdy nemohla.
ano, je to jiná hudba, jinej přístup, jiná zpěvačka...ale nic lepšího Tuomas nemohl udělat!
Anette a Tarja se nedají porovnávat, jsou obě od základu jiný. obě poslední alba jsou podle mě super. a včerejší show v praze byla naprosto bombastická...
tak se smiřte s tím, že Nightwish jsou jiní, než bejvali. jejich přínos do světový hudby jim nikdy nikdo neodepře, na Tarju se nikdy nezapomene a kluci budou vždycky výborní muzikanti. kdo na ně zanevřel jen kvůli přirozenýmu vývoji kapely pro mě neni fanoušek..

ps. líbí se mi názor uživatele hmm: Je to jak kdyz se rozvedou rodice :-) jste pak rozmazlovany z obou stran.

aa

(gawain, 1. 5. 2012 15:02)

pochopte už konečně, že Anette NEMÁ být náhrada za Tarju. kapela se posunula dál, to by se zpěvačkou stejnýho typu nikdy nemohla.
ano, je to jiná hudba, jinej přístup, jiná zpěvačka...ale nic lepšího Tuomas nemohl udělat!
Anette a Tarja se nedají porovnávat, jsou obě od základu jiný. obě poslední alba jsou podle mě super. a včerejší show v praze byla naprosto bombastická...
tak se smiřte s tím, že Nightwish jsou jiní, než bejvali. jejich přínos do světový hudby jim nikdy nikdo neodepře, na Tarju se nikdy nezapomene a kluci budou vždycky výborní muzikanti. kdo na ně zanevřel jen kvůli přirozenýmu vývoji kapely pro mě neni fanoušek..

ps. líbí se mi názor uživatele hmm: Je to jak kdyz se rozvedou rodice :-) jste pak rozmazlovany z obou stran.

neni to ono

(ehm, 15. 1. 2012 22:47)

Bohuzel,pride mi ze od odchodu Tarji to uz prestavaji byt Nightwish jak byvali,at uz slozenim(coz je zrejme) tak stylem hudby,kdyz jsem si poprve poslechl album Imagenaerium,tak jsem se zhrozil...to uz nejsou Nightewish :(,nicmene porad je nezatracuji,porad jsou to uzasni hudebnici...;)

neni to ono

(ehm, 15. 1. 2012 22:43)

Bohuzel,pride mi ze od odchodu Tarji to uz prestavaji byt Nightwish jak byvali,at uz slozenim(coz je zrejme) tak stylem hudby,kdyz jsem si poprve poslechl album Imagenaerium,tak jsem se zhrozil...to uz nejsou Nightewish :(,nicmene porad je nezatracuji,porad jsou to uzasni hudebnici...;)

jsu klidny :-))

(hmm, 15. 1. 2012 11:36)

Kdo si poslech CD imaginaerum, tak se nemusi bat o nightwish. Pro me obrovska pecka. Je to jak kdyz se rozvedou rodice :-) jste pak rozmazlovany z obou stran.

Nightwish = dokonalost... (Teď už ne)

(Leonne, 7. 3. 2011 12:04)

Je to smutné... ale Anette nikdy nemůže Tarju zastoupit. Nikdy. Tarja byla součást Nightwish. Nevím kolik pravdy je na tom, že Tarja chtěla pouze peníze a neměla žádnou úctu k fanouškům...(to ví jen ona)...
Ovšem myslím, že když ji vyhodili, pořádně si tím u fanoušků zavařili. Pro mě znamená odchod Tarji konec Nightwish. Na této hudbě jsem vyrůstala, ale CD Dark Passion Play se mi nelíbí. Nemá tu správnou jiskru a také postrádám silný a nádherný Tarjin hlas. Je to prostě "konec jedné éry".... a je to tragický konec.

Toť můj názor

Re: Nightwish = dokonalost... (Teď už ne)

(Dan, 5. 1. 2012 12:04)

mě se třeba Nightwish nelíbili ani s Tarjou (až na pár vyjímek) a vždy mi připadala jako pipina.. S Anette je to stejné - pár písniček ujde, ale jinak mě to moc nebere. Zkus si najít jiné metalové kapely i třeba s dívčím zpěvem.. je toho hromada!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »