Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis, kterým Tarja dostala vyhazov

22. 7. 2006

Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightwish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a nejsme připraveni to vzdát. Nightwish je životní dráha, něco pro co se dá žít. Jsme si jistí, že to nemůžeme nechat být.

Stejně tak si jsme jistí, že už do do toho nemůžeme jít dále s tebou a Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit s Nightwish. To jsou věci, o kterých jsem nikdy nevěřil, že je uvidím mezi svými drahými přáteli. Lidé, kteří mezi sebou rok nemluví, nemohou zůstat v jedné kapele.

Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku od srdce, pro přátelství a pro muziku samotnou. Duševní odkaz měl být vždy důležitější než peníze. Nightwish je skupina, jsou to emoce.
Obchod, peníze a věci, které nemají s s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly důležitějšími. Cítíš se, že jsi se, a svou hudební kariéru obětovala Nightwish, ale necítíš, co Nightwish dalo tobě.
Tento postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Torontu: "Já už Nightwish nepotřebuji" a "Pamatuj si Tuomasi, mohla bych kapelu opustit kdykoliv, varuji tě jen den předem."
Jednoduše již nemůžu psát další písně, abys je zpívala.

Říkala sis že jsi jen "hostující zpěvačka" v Nightwish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s novou zpěvačkou. Buď si jistá, že pro nás je to stejné oživení jako pro tebe. Všichni jsme to tak cítili příliš dlouho.

Říkala jsi nám, že je jedno co, příští album Nightwish bude tvé poslední. My všichni chceme pokračovat tak dlouho - dokud plameny hoří. Takže, nemám smysl pokračovat s tebou v tvorbě příštího alba, kteréhokoliv.
Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour delší jak dva týdny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože výdělky a místa konání jsou příliš malá.
V jednom rozhovoru jsem přemýšlel jestli odchod Tarji bude znamenat konec kapely. Chápu, že lidé přemýšlí stejně. Ať už kdokoliv říká cokoliv, Nightwish je odrazem mé duše a já to nemůžu nechat být kvůli jedné osobě. Osobě která se soustředí na svou kreativitu víc než na cokoliv jiného, osobě pro kterou železo je víc než důl...
Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě chamtivosti, podceňovaní fanoušků a porušování slibů. Pět z nás souhlasilo, že Nightish je na prvním místě ve všem, co budeme dělat v letech 2004 - 2005. Pro tebe však bylo hodně věcí důležitějších. Konečným příkladem byla totálně vyprodaná show v Oslu, kterou jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala cvičit na svůj sólový koncert, být s přáteli a jít do kina. Toto byla Marcelova slova ve vysvětlení zrušení koncertu. Budiž to jen jedním příkladem za mnoho dalších. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání našich fanoušků.

Nightwish je životní dráha a práce s mnoha závazky. Mezi námi i k fanouškům. S tebou tyto závazky nezvládneme.

Ani v hloubi nás nevíme, které z tvých já, nás dovedlo k tomuto závěru. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky na primadonu, která neví co si dřív vzít. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením.

Je zřejmé, že svým stresem a trápením jsi vinila nás čtyři. A myslíš si, že jsme tě nerespektovali, nebo neposlouchali. Věř nám, chovali jsme tobě největší respekt jako k úžasné zpěvačce stejně jako ke kamarádce. A velmi brzy během pár minulých let se plány děly pod tvou taktovkou. Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl víc peněz za show. Tento postoj "náhrady a víc peněz za vše" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní!

Moc si přejeme abys odteď poslouchala své srdce namísto Marcela. Kulturní rozdíly, kombinované s chamtivostí, přizpůsobováním a láskou jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe ubíjet.

Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám šanci. Propast mezi námi je příliš široká. A toto rozhodnutí jsme učinili jednohlasně. Jsme dál, tam kde se věci nedají urovnat jen slovy.

Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru.

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Ps. Toto je otevřený dopis pro všechny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Probuďte se!! 3

(Georg606, 20. 12. 2007 22:30)

7) Nekonečněkrát opakuje v dopise dokola to samé jinak napsané a krapek jinak lépe s formovanou větou. Každou větou jí parádně přihorší. Já se před Tuomas skláním opravdu bravurně napsaný dopis. Asi jsem neměl studovat tolik rétoriku třeba by na mě také zapůsobil jak nejspíše na vás.
A navíc bych se chtěl omluvit především Tujumapu promiň ale nejspíše jsem absolutně slepý! Nějak jsem si nevšimnul toho odpudivého chování k fanouškům na těch výdejích. Já tam jen viděl usmívající, mávající, zpěvačku co dávala do toho zpěvu všechno co měla. Já přiznávám jsem náročný ale nevím co bych chtěl více.
Navíc tu všichni zmiňujete že odešla já myslel že byla vyhozena.
Jo a proč by to dělal?? Dobrá otázka a spousta odpovědí. „Závist“ asi by jste se i divily co umí udělat. „Že by zvetšení popularity“ ?? to snad ne a jak by se to tak asi mohlo povést?? Že by tím že všichni budou zvědavi na novou zpěvačku co sní vyleze zvětšení popularity? Ne to ne jen blbosti co jsme asi zase vypotil z hlavy. No odpovězte si sami.
Ps. Moje malá rada nikdy neodsuzujte někoho když na to nemáte ani nejmenší důkaz! Když o tom člověku nic nevíte! Když vám ty informace nakuká jen někdo jiný! Podívejte se na věc objektivně a s nadhledem ze všech stran! Odsoudit někoho je velice jednoduché „první hoď kamenem jenž si bez viny“!! A nikdy neargumentujte nebo, bo, protože, on to řek, je to prostě tak, ale přitom z vás nevypadne ani jediný argument ani jediný důkaz čím by jste své tvrzení potvrdily.
Georg606

shit

(Bero, 11. 12. 2007 22:40)

no asi takhle...uz nejakou dobu se tesim na koncert v Praze a kdyz sem zjistil ze to bude bez Tarje tak se mi tam moc nechce...co se tyka Anette tak to je takova hodne nedomrdla metalova Madona...amaranth sem jeste prezil ale bye bye beautiful sem neokazal doposlouchat...pak sem si pustil Wishmastera a Wish I had an Angel a fakt se to neda srovnat...nevim no uz to proste nebudou Nightwish...
na jednu stranu pokud to co píší je pravda tak asi Tarja delala spise pro sebe a ne kapelu ale musi uznat ze lepsi zpevacku asi nesezenou a ze asi pujdou do Shitu
tod ode me vse

Mila Tarjo

(Kačenka a Natálka, 9. 12. 2007 14:24)

Mila Tarjo,vime proc jsi to udelala,ale take vime ze to byla tvoje zivotni chyba.Neni nic na tom ze jsi chtela penize a show,ale take jsi to delala proto ze te to bavilo.Zradila jsi svoje kamarady a tvoje solova draha nestoji za nic.Moc nas to mrzi ze jsi odesla z Nightwish.Pro tuto kapelu jsme zily cely svuj zivot.Nini nemame proco zit.Clenove kapely kteri ti tento dopis psali meli pravdu.Nightwish je zivotni draha a kapela pro kterou se da zit.Je nam to lito,ale tvoje rozhodnuti bylo na miste.To jak si se chovala ke svym fanouskum,kteri te tak zboznovali(nekteri te zboznuji do dnes)vsak na miste nebylo.Hodne stesti.Ps:Mame te rady i pres to ze jsi z Nightwish odesla.Katka Kopincova a Natalie Pavlicna

Tarja je nejlepší

(Jola, 9. 12. 2007 11:06)

no jak jsem viděla klipy amaranth a bye bye beautiful a viděla jsem tam tu jejich novou zpěvačku, jak se do toho kroutí, jako na nějaký pop od madonny, v ten moment jsem si řekla, že to opravdu bez tarjy nebude ono.

Tarja The Best ll

(Vašek, 21. 11. 2007 23:51)

Když si po desátý pustím klip - Bye Bye Beautiful, tak si začnu říkat že je to celkem dobré. Kouknu na překlad, zabolí u srdce a říkám si jde se dál, ono to tak hrozné nebude a pujde to i bez Tarji.

Pak stačí abych si jednou pustil klip - Wish I Had An Angel.

A vím že bez ní to nepude. Tak moc to mrzí....

Tarja The Best

(Jirka, 21. 11. 2007 12:38)

1) Musíte si v první řadě uvědomit co je pravda a co není to že to napsal ještě neznamená že je to pravda!!
2) Nová zpěvačka to je děs a hrůza!! Hlasově mě vůbec nezaujala takový hlas slyšte kde tam. A ty její pohyby to je něco hrozného!!
3) Můj názor je ten že když odejde zpěvačka nebo zpěvák s kapely tak by se měla rozpadnout nebo min přejmenovat!! To je to samé jako když natočí opravdu dobrý film a pak na to natočí 3 další pokračování a celý krásný film tím v podstatě zkazí prostě se snaží oživit mrtvou věc!
4) Takže shrnuto podtrženo já naprosto fandím Tarji jsem na její straně a její nové album je naprosto THE BEST!! A přeji jí ať se jí daří a ať dělá aji nadále takovou perfektní hudbu!
If Anette 555, then Tarja is 666 !!!!

Typická ukázka zakomplexovanosti

(Johannes (Trollech), 17. 11. 2007 14:46)

Vážení, tenhle dopis, kterej Tarja obdržela, je naprosto typickou ukázkou prázdnejch, rádoby zajímavejch keců, nic neříkajících důvodech pro vyhazov a především nepochopení základních záležitostí o oprávněným chování, který si může prostě Tarja DOVOLIT (bez nutnosti kýmkoli a jakkoli to komentovat, natož lidma v kapele, protože kapela je OD HRANÍ nikoli o hodnocení spoluhráčů co kdo děla ve svým SOUKROMÝM životě atd.), tak jako každej jinej, kdo někde hraje, někam to dotáhl a přesně VÍ CO CHCE, protože ví co nabízí, tím pádem jsem samozřejmě na straně Tarji, neboť jsem před dvěma lety hodně podobně vyznívající "dopis" od spoluhráčů obdržel (a samozřejmě ho nepřijal a neakceptoval), tak se jenom přesvědčuju, že v Nightwish jsou zamindrákovaný blbci, který už nechtěli bejt v jejím stínu a vymysleli se takovýhle schizofrenický KRAVINY, nad tím opravdu záůstává rozum stát - typická ukázka toho, jak když je někdo v něčem dobrej (i v jiných směrech, nikoli jen hudebních), tak je nutný ho odstranit, co víc k tomu dodat...

....

(kokovka, 12. 11. 2007 20:14)

tuomas je moc chytrej clovek a ja si mylim ze udelali dobre. uz to nebylo ono. v tomhle de hlavne o pristup a tarja ho mela fag spatnej....mno ale spivala moc dobre....

To Ina

(Rost, 11. 11. 2007 19:52)

"Nechápu,jak to Tarje mohli udělat" ... tak si precti ten dopis ne??? Jestli si ho cetla tak si jen blba a to ti cteni nepomuze ani 10x za sebou ...

Nechápu to

(Ina, 4. 11. 2007 16:00)

Nechápu,jak to Tarje mohli udělat,protože je vážně výborná zpěvačka...Má obrovský hlasový rozsah a vím o čem mluvím,protože se sama věnuji zpěvu.Nightwish bez Tarji,to je jako nebe bez slunce...Nemůžu řáct,že by Anete nebyla dobrá,ale Tarje se určitě nevyrovná,ptotože v Tarjiným hlase je sála a naděje...

Stane se...

(Turbo, 31. 10. 2007 17:02)

Tarja je dobrá, ale když si někdo poslechne Annet tak taky neni špatná... Kdo je opravdový fanoušek Nightwish tak mu to vadit nemůže... Stejně sou furt dobrý a těším se na koncert

mě je z toho na nic

(dream, 30. 10. 2007 17:13)

me je z toho na bliti ... sice určitě věděli co dělali ale bez tarji to nemá smysl.Jenže pochybuju že by ještě změnili rozhodnutí aby se vrátila zpět a myslim že by to ani nemělo cenu,ale ta nová zpěvačka je fakt fujtajblová

Zivot

(zlom, 27. 10. 2007 2:14)

Tarja je skvela spevacka,ale dopadlo to tak,ako to dopadlo.Od vypocuti ich prvych skladieb bolo jasne,ze je to vyjmecna kapela. Tarja ma zabarvenie hlasu ,ktory dodaval zvlastny naboj do ich skladieb. No od ich vzniku bolo jasne,ze Tarja vedoma si svojho hlasoveho potencialu nezostane len u tejto kapely a bude sa snazit dosiahnut uspech aj mimo skupiny.Je to velka strata pre kapelu a strata pre Tarju.Teraz pojde Tarja svojou cestou,ale dufam,ze to nebude definitivne ukoncenie ich spoluprace.

ach jo

(Hanka, 22. 10. 2007 20:23)

No tak a ted mame z nightwish popik :-(

pravda

(zyon1, 19. 10. 2007 17:52)

som sklamany ze taka skvela kapela, takto dopadla...
verim ze raz sa vrati tarja a ze dostane rozum

...

(Ema, 16. 10. 2007 19:41)

Dopis je napsanej opravdu pěkně, je vidět že ho psali lidi, co se zabývaj uměleckou branží.
Jinak souhlasím, že nová zpěvačka nedosahuje takových kvalit jako Tarja. Slyšela jsem ji zpívat zatím jenom jeden song, ale přišlo mi to, stejně jako některým z Vás prázdné. Prostě to už není takové mystické, ale je to prostě jen metál.

No ty vole

(malutka888, 10. 10. 2007 15:41)

Tarja prostě byla a je a Best zpěvačka a to i bez Nightwish... Anette se s ní nemůže rovnat to v žádným případě.. Slyšela jsem jak zpívá Nemo , Dark chest of wonder a Wishmaster... No jako nic moc abych pravdu řekla.... Já chci Tarjz z5 a hotovo

...

(lucy, 7. 10. 2007 19:54)

ta jejich nova zpevacka zpiva sice dobre...ale na tarju proste nema...ten jeji hlas v nightwish nikdo nenahradi...byla proste jedinecna...!!!...ale mmyslim si ze udelali spravnou vec...tarja se zacala chovat dost namyslene...a za to vsechno muze ten marcel...hodne ji zmenil...ale proste bez tarji uz nightwish nebudou nightwish!

co je pravda a co ne

(Jirka, 6. 10. 2007 12:43)

...cítit se ukřivděně můžou,ale co za lidi dává padáka do pisem.No,aťje pravda kdekoliv,NW padaj v kvalitě o třídu níž,ta zpěvačka není špatná to vůbec,ale hlasově tuctová,takže nuda.

hmm

(Petr, 28. 9. 2007 0:19)

Vubec se jim nedivim, ze to udelali.....nemela zajem o Nightwish tak zakonite dostala padaka....tak to chodi vsude :) jinak Anete je dobra.....nebudu rikat jestli lepsi nebo horsi, proste jina a mne se to libi:)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »