Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis, kterým Tarja dostala vyhazov

22. 7. 2006

Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightwish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a nejsme připraveni to vzdát. Nightwish je životní dráha, něco pro co se dá žít. Jsme si jistí, že to nemůžeme nechat být.

Stejně tak si jsme jistí, že už do do toho nemůžeme jít dále s tebou a Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit s Nightwish. To jsou věci, o kterých jsem nikdy nevěřil, že je uvidím mezi svými drahými přáteli. Lidé, kteří mezi sebou rok nemluví, nemohou zůstat v jedné kapele.

Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku od srdce, pro přátelství a pro muziku samotnou. Duševní odkaz měl být vždy důležitější než peníze. Nightwish je skupina, jsou to emoce.
Obchod, peníze a věci, které nemají s s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly důležitějšími. Cítíš se, že jsi se, a svou hudební kariéru obětovala Nightwish, ale necítíš, co Nightwish dalo tobě.
Tento postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Torontu: "Já už Nightwish nepotřebuji" a "Pamatuj si Tuomasi, mohla bych kapelu opustit kdykoliv, varuji tě jen den předem."
Jednoduše již nemůžu psát další písně, abys je zpívala.

Říkala sis že jsi jen "hostující zpěvačka" v Nightwish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s novou zpěvačkou. Buď si jistá, že pro nás je to stejné oživení jako pro tebe. Všichni jsme to tak cítili příliš dlouho.

Říkala jsi nám, že je jedno co, příští album Nightwish bude tvé poslední. My všichni chceme pokračovat tak dlouho - dokud plameny hoří. Takže, nemám smysl pokračovat s tebou v tvorbě příštího alba, kteréhokoliv.
Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour delší jak dva týdny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože výdělky a místa konání jsou příliš malá.
V jednom rozhovoru jsem přemýšlel jestli odchod Tarji bude znamenat konec kapely. Chápu, že lidé přemýšlí stejně. Ať už kdokoliv říká cokoliv, Nightwish je odrazem mé duše a já to nemůžu nechat být kvůli jedné osobě. Osobě která se soustředí na svou kreativitu víc než na cokoliv jiného, osobě pro kterou železo je víc než důl...
Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě chamtivosti, podceňovaní fanoušků a porušování slibů. Pět z nás souhlasilo, že Nightish je na prvním místě ve všem, co budeme dělat v letech 2004 - 2005. Pro tebe však bylo hodně věcí důležitějších. Konečným příkladem byla totálně vyprodaná show v Oslu, kterou jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala cvičit na svůj sólový koncert, být s přáteli a jít do kina. Toto byla Marcelova slova ve vysvětlení zrušení koncertu. Budiž to jen jedním příkladem za mnoho dalších. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání našich fanoušků.

Nightwish je životní dráha a práce s mnoha závazky. Mezi námi i k fanouškům. S tebou tyto závazky nezvládneme.

Ani v hloubi nás nevíme, které z tvých já, nás dovedlo k tomuto závěru. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky na primadonu, která neví co si dřív vzít. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením.

Je zřejmé, že svým stresem a trápením jsi vinila nás čtyři. A myslíš si, že jsme tě nerespektovali, nebo neposlouchali. Věř nám, chovali jsme tobě největší respekt jako k úžasné zpěvačce stejně jako ke kamarádce. A velmi brzy během pár minulých let se plány děly pod tvou taktovkou. Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl víc peněz za show. Tento postoj "náhrady a víc peněz za vše" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní!

Moc si přejeme abys odteď poslouchala své srdce namísto Marcela. Kulturní rozdíly, kombinované s chamtivostí, přizpůsobováním a láskou jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe ubíjet.

Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám šanci. Propast mezi námi je příliš široká. A toto rozhodnutí jsme učinili jednohlasně. Jsme dál, tam kde se věci nedají urovnat jen slovy.

Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru.

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Ps. Toto je otevřený dopis pro všechny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odpověď na dávný příspěvek od Excooll

(Morloth, 12. 3. 2009 2:06)

Kéž by se tak stalo a Tarja se skutečně vrátila. Pak bych se připojila a na prvním koncertě bych byla minimálně druhý nejšílenější fanoušek. Bohužel se obávám, že se to nestane. Ale dokud Tarja zpívá a kluci hrají, můžeme v to doufat. Jinak ti patří mé uznání za ještě delší komentář, než jaký jsem napsala já. I když přiznávám, že jsem skončila jen proto, že už mě bolela ruka. :oD
P.S. Hlavně narozdíl od toho mého ten tvůj má nějaký význam. Můj je jenom vyjádření žalu nad Tarjiným „odchodem“.

Jen jeden z mnoha nečtených komentářů

(Morloth, 12. 3. 2009 1:19)

Vím, že to asi nemá smysl, ale nemůžu si pomoct. Až dosud jsem se k této události nikde nevyjádřila, ale teď jsem nabyla dojmu, že je načase, abych dala tomu, kdo bude chtít, možnost přečíst si další tuctový názor, jakých už tu bylo mnoho.

Někde jsem tu viděla něco o tom, že Tarja bez Nightwish není Tarja. To si nemyslím. Je to pořád Tarja, jen byla poslána na jinou cestu, než po které se vydali kluci. Její osobnost nezanikne, ona vždycky zůstane tou Tarjou, kterou známe. To, že nezpívá s Nightwish, je sice strašná věc, ale jsem přesvědčená, že Tarju to zničit nemůže. Čím si ale jistá nejsem, je to, co se stalo ze zbytku kapely. Je s podivem, že ačkoliv, jak už tu někdo zmiňoval, skutečnost, že z pětičlenné kapely byl jeden vyměněn, by teoreticky neměla být žádná katastrofa, Nightwish odchod Tarji změnil k nepoznání. Nechci se navážet do Anette, ona nemůže za to, že přišla po takovém zázraku, jako je Tarja, a ani nechci říkat, že měli Tarju nahradit někým lepším, než je Anette, protože upřímně řečeno neexistuje Tarja číslo dvě ani nikdo, kdo by se jí mohl rovnat, a i kdyby kluci někoho takového našli, byl by to výsměch jejich vlastní minulosti. Ale pravdou je, že Nightwish, které jsem milovala, byli výjimeční a nenahraditelní právě díky Tarje.

Když jsem Nightwish objevila, byla jsem uchvácená ze zvuku, který jsem slyšela, protože v tomto druhu hudby popravdě řečeno těžko najdete někoho se skutečným hlasovým materiálem. Tarja vystupovala z močálu průměrných zpěvaček jako drahokam, protože měla a stále má hlas, jaký se prostě v těchto kruzích nevyskytuje. Ve srovnání s čímkoli, co se dá v metalu slyšet, je Tarjin hlas jedinečným skvostem. Výměnou Tarji za Anette se z Nightwish rozhodně nestala špatná skupina, to v žádném případě, ale už nemají to, čím mne prve uchvátili. Nemají to, co je pro mne odlišovalo od ostatních. Nemají to, proč jsem je poslouchala a proč jejich starší nahrávky poslouchám stále. Nemají tu unikátní kombinaci perfektní muziky kluků a úchvatného hlasu a výjimečné osobnosti Tarji. Pro mne skončili. Já je samozřejmě budu poslouchat pořád, ale budu poslouchat tu starou skupinu před rozpadem. Ta nová už pro mne nemá význam. To je jiná skupina. Je dobrá, to samozřejmě, ale nemám sebemenší důvod ji poslouchat.

Odmítám kohokoli soudit. Nebyla jsem u toho, neznám okolnosti, takže neodsuzuji ani Tarju ani kluky. Jen mě mrzí, že moje oblíbená skupina neexistuje. Nezlobte se na mě, ale i když nezastávám názor, že by se měli přejmenovat, pro mne je to, co vzniklo, pouze skupina se stejným názvem.

Howgh, stejně už je to aspoň na dvě stránky. :oD

Tušil jsem, jak to dopadne!

(Feuerteufel, 15. 2. 2009 12:55)

Nightwish s Tarjou mě naprosto uchvátili už od jejich debutu. Pak jsem viděl v televizi kousek záznamu z koncertu a vzpomínám si, že Tarja na mne svým zjevem ani vystupováním neudělala moc dobrý dojem. Nebál bych se dokonce použít slovo "zklamání". Kromě toho také naživo nezpívala tak brilantně jako ve studiu; ale to je vcelku běžné. Běžné však není, aby někdo s tak nádherným, školeným a na své mládí již tak vyzrálým operním hlasem, působil svým chováním tak nesympaticky. Řeč těla neklame. Vyhazov či odchod Tarji mě tudíž kupodivu nepřekvapil. Tušil jsem, že jim to spolu dlouho nevydrží. Noví Nightwish s novou zpěvačkou - to už není ono. A také je už neposlouchám. Jen ty staré. Osud tomu chtěl, že se Tarja "trhla", ale jejich společné dílo je a zůstane nesmrtelné.

neviditelne souvislosti

(amaresa, 12. 2. 2009 3:51)

budte pozdraveni vsichni jez citite neuhasitelnou vasen v srdci.Domnivam se ze NW s Anet uz nebudou co byli s Tarjou a ztratili tou nahlou zmnenou asi hodne fanousku a urcite si jsou toho vedomi i to je treba duvod ze zmnenili zanr ale tim padem zase ziskali fanousky jine. Nemyslim si tedy ze je to konec tehle kapely proste hrajou jinak.Dale pak pokud je nekdo tak talentovany a ctizadostivy jako Tarja tak je zkratka na roztrhani ona na sobe velmi pracovala,studovala,stale se chtela zdokonalovat,musela hodne drit aby se dostala tam kde je a to stoji penize ktere musela vydelat.Jeji vytribeny vkus a vsechny ty krasne saty,kterymi dokazala upoutat a vnest sarm a eleganci do jejich prace taky nejsou urcite zadarmo.Mozna to vypada tak ze je chamtiva a chtela by vsechno ale zase chapu ze nechtela opustit clasickou operni scenu a mela i jina vystoupeni nez jen s kapelou,kdyz to vystudovala tak se neni co divit a to mozna kapelu stvalo,mozna ji i zavideli ze ma ona tolik jinych moznosti jak se proslavit. Nicmene je pravda ze diky NW se vysvihla ale taky hlavne pro tu neobvyklou kombinaci operniho zpevu,metalu a klasiky dohromady je to velmi kvalitni provedeni.To uz s Anet nikdy nebude bohumzel.Kazdopadne Tarja je umelkyne ktera jen tezko hleda konkurenci ikdyz vybornych zpevacek je vic na svete.Nicmene kdyz je nekdo tak dobry jako ona tak nesmi zustat na jednom miste cely zivot, takovy clovek ktery ma tu velkou moc udelat masy lidi stastnymi a obohacovat nas svym umnenim,ktere v nas zanechava nezapomenutelne pocity,takovy clovek patri celemu svetu a Tarja by ho dobila i tak......

Skvělá Tarja

(Athenaida Prestonová, 22. 1. 2009 16:01)

Ikdyž možná Tarja Turunen byla primadonnou a sobeckou osobou měla nádherný operní hlas,skvělý styl hodící se k metalové skupině a co víc měla osobité charisma...Naše malá Anette je trochu moc EMO...pruhované podkolenky,tenisky a spínací špendlíky...jak se vůbec ta nicka může srovnávat s Tarjou...její dlouhé rozevláté vlasy a šaty zůstanou navždy tím co si lidé budou s Nightwish srovnávat...ona skvěle zvládla přechod na sólovou dráhu a daří se jí...samotní nightwish si můžou balit kufry...je jen otázkou času kdy na jejich koncerty nikdo nepřijde...

:DODATEK

(*Luu*, 19. 1. 2009 20:13)

a s tim koncertem souhlasim taky je mym snem jit na koncert nightwish s Tarjou,coz uz ale nejspis nepujde:(((((((((((

Souhlas

(*Luu*, 19. 1. 2009 20:12)

Tarja vzdycky patrila a bude patrik k Nightwish.Mam doma vsechny CD jak NW s Tarjou tak i to jedno s Anette a neda se to posuzovat.Nightwish posloucham sice tak 8 mesicu a moje zacatky byly kdyz jsem poslouchala NW a Anette,ale od te doby co jsem slysela CD NW s Tarjou mam nejradsi Tarju a jeji nadherny hlas.Anette neni spatna,ale z NW udela svym zpevem tak trosku popovou kapelu a to pro fanousky metalu neni dobry:((.Ale myslim si ze by se tezko hledala nahrada za Tarju protoze tak krasne umi zpivat jen ona...cetla sem si ten dopis pro Tarju a proste to nechapu litovala sem Tarju protoze takhle to hnusne udelat a dat ji do ruky jenom dopis...to bylo od vsech hodne hnusny...nejspis ve skupine byly nejake nespory,ale urcite se to dalo vyresit i jinak nez vyhazovem Tarje.Me by osobne ale zajimalo kdo byl tim hlavnim "poradatelem",ktery nejvic chtel vyhodit Tarju.Ja miluju NW s Tarjou a nikdo jiny Tarja NENAHRADI!!ted jak se Tarja vydala na solovou drahu tak je to taky celkem dobry,ale uz to neni ten pravy metal a neni to to co byvalo:((.Uz to shrnu pac bych tady mohla psat kilometrovy dopisy:Tarja ma nejkrasnejsi hlas a NW maji nejkrasnejsi hudbu a kdyz byli dohromady byla to ta nejlepsi skupina proste dokonali a ted jak se rozdelili tak kazdemu neco chybi NW skvele hraji,ale Anette jim to trochu kazi a Tarja nadherne zpiva,ale ta jeji kapela teda nic moc vetsina jejich pisnicek jee pomalych a jeste ke vsemu skoro bez hudby.Ale pro fanosky NW s Tarjou navzdycky zustanou tou nej kapelou a Tarju NIKDO NENAHRADI!!

Dodatek

(Elis, 14. 1. 2009 20:38)

Ale přes všechno co se stalo, je mým největším snem jít na koncert Nightwish, kde by byla Tarja jako zpěvačka.

50 na 50

(Elis, 13. 1. 2009 18:56)

Já jsem začala poslouchat Nightwish teprve nedávno a prostě jsem si k nim přiřadila Tarju. Její úžasné vokální schopnosti žádná jiná zpěvačka nenahradí. Po přečtení dopisu mi nebylo do smíchu. To co Tuomas napsal bylo docela kruté, zvlášť, když se tento otevřený dopis dostal do médií a tisku. Tarju jsem strašně moc litovala po zhlédnutí videa na Youtube kde byla tisková konference a Tarja vysvětlovala vyhazov atd. Zastávám názor, že ve skupině byly už delší dobu nějaké hádky a v dopise je hodněkrát zmíněné jméno Marcel. Když měli nějaké problémy s Tarjiným manželem, měli si to vyřídit osobně a ne až tak krutou cestou. Je pravda, že Anette je taky dobrá zpěvačka, ale když někde uslyším Nightwish, vybavím si Tarjin nádherně zabarvený operní hlas. Takže shrnutí. Je mi líto, že Tarja už není zpěvačnou Nightwish, bohužel s tím nic nenadělám. Anette má taky pár dobrých klipů.

je to škoda

(Radko Horák, 6. 1. 2009 15:05)

Tohle,co se stalo těm 5ti,je zlé.Ani Tarja,ani kapela si neuvědomili,že otevřeli dveře do budoucna metalu.Classika a metal k sobě neodmyslitelně patří.Přišla na to již spousta kapel(např.Metallica).Pro nás fanoušky je to škoda,ale pro těch 5 konec.Tarja bez Nightwish je jako žena bez muže.Sorry,ale jiné přirovnání mě nenapadá

Tarja x Anette

(Téééra, 26. 12. 2008 21:01)

Tarja k nim prostě patřila a to se o Anette říct nedá...ona je jednoduše popová zpěvačka a pro Nightwish nebyla stvořená.Byla jsem na koncertě Tarjy v Praze a ze začátku sem měla husinu,jak byl suprovej.Nedávno jsem se dozvěděla o koncertě Nightwish o prázdninách 2009,ale uvažuju,jestli mam ty prachy vůbec dát za koncert,když tam chci jenom kvůli kapele a ne zpěvačce...prostě pro mě Tarja byla a pořád bude za nejlepší zpevačku a jelikož sama dělám zpěv,tak i mym vzorem a to navždycky...

Odpoved:Mimochodem

(Nekdo, 23. 12. 2008 13:04)

Mimochodem, (KLF, 15. 04. 2008 23:59)
Amaranth uz ma na YouTube pres 10 mil. shlidnuti, coz je pomalu vic, nez soucet shlidnuti vsech ostatnich klipu Nightwish dohromady za 1 rok (Amaranth je na YouTube cca prave 1 rok). Docela uspech, ne?

Ani ne,taky jde o hodnocení, a zatímco statistiky původních songů neklesly pod 4 hvězdy,Amaranth má 4 hvězdy permanentě.A většina se podívala jen ze zvědoavosti a nebo že všued zařídili reklamu a byl to jejich nejnovější song.

Nekdo

(Nekdo, 23. 12. 2008 13:00)

Pokud se Tarja chovala takhle tak se nedivím že ji vyhodili,ale udělali to nejhorší co mohli.Chteli dobre pro kapelu ale totalne ji zabili,Anette je popova zpevacka a pro Nightwish se proste nehodi.Tarja mela krasny hlas,a i kdyz zacala byt takova tak to s ni meli vydrzet.Ja objevil Nightwish taky nedavno,pres Wish i Had An Angel a ostatní starší písně s Tarjou,takže jsem nestihl nějaký jejich koncert.A to je mi jako Nighwish fanouškovi HODNĚ líto.Videl jsem nahravky koncertu a Tarja to nebyla schopna uzpivat,ale ruku na srdce...kdo ano?Anette na to nema,at si zalozi nejakou svoji vlastni pop-metalovou kapelu a zaridi aby Tarja sla zpet.

...

(Dan, 17. 12. 2008 22:46)

Jo,Tarja byla dobrá,snad až moc ale na druhou stranu je to namyšlená kráva,tohle to se nedělá,buď solo nebo kapela,vybrala si solo.A ta její náhrada Anette? Není špatná ale není to ono.A to tak je vždy - kopie nenahradí originál

moj nazor

(fkjfbfdb, 17. 12. 2008 8:32)

Tarja bola lepšia ako Anette možno že urobila chybu ale každy robí chyby podla mna aj tomas robil chyby podla mna by mali odpustit Tarje vyhodit Anette a zavolat naspet Tarju

moj nazor

(fchvhgc, 16. 12. 2008 9:25)

tarja bola sto krat lepšia anette na tarju vobec nemá nový NIGHTWISH je proste hrozný

Tarjin odchod

(Lukas - http://magnisfire.cz, 11. 12. 2008 20:22)

NIghtwish mám velmi rád, pokud je nálada, vždy si ho rád poslechnu.
Myslím, že jak stará alba tak nová mají něco do sebe, Anette mi nevadí, jen když nespívá straré písničky pro Tarju, to se pak opravdu nedaá poslouchat.
Ale radši mám přece jenom víc starčí alba... něco na tom je.

:o)

(Elemia, 4. 12. 2008 20:02)

Ja jsem obevila Nightwishe nedavno, takze znam jak Anette tak Tarju. Kdyz o tom tak premyslim, s Anette jsou tuctovi. A me se libil prave mix klasicka-metalova hudba. Z toho duvodu posloucham jen ta stara alba... Nasla jsem si taky Tarjinu solovku - a s Nightwishema to bylo lepsi. Tvrdsi hudba :o)
Je skoda, ze to dopadlo tak, jak to dopadlo. Nesoudim nikoho, kdyz to skripalo, tak to skripalo. Ale Anette... Bleeeee

Tarja

(Misha, 16. 11. 2008 22:55)

Souhlasím asi s většinou lidí tady. Na Tarju nikdo nemá. Anette prostě nemám ráda, nelíbí se mi její hlas, její image, ...
Bez Tarji to prostě není ono (resp. nedá se to poslouchat)
Jinak Tarja se po vyhazovu z NW neztratila, je na sólovce, má spoustu fanoušků po celým světě a je naprosto úžasná!!!
Toť můj názor

:-)

(Dan, 29. 10. 2008 9:10)

Nejdřív jsem nevěřícně kroutil hlavou, pak už se jen smál... Lidi, kolik vám je? 10? ... 15? Nejste v kapele, nevíte nic o tom, jak to tam doopravdy bylo, takže se zaměřte na posuzování nového image kapely a novou barvou hlasu v jejích písničkách - ne důvody vyhození a omlouvání tarji nebo nadávání anette.
Nightwish v průběhu let lehce mění zabarvení hudby, přelévají se z jednoho metalu do druhého... Změna, která nastala teď není v důsledku změny zpěvačky - poslechl jsem si v kuse všechna alba dle let vydání a nové album naprosto přirozeně navazuje.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »