Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis, kterým Tarja dostala vyhazov

22. 7. 2006

Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightwish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a nejsme připraveni to vzdát. Nightwish je životní dráha, něco pro co se dá žít. Jsme si jistí, že to nemůžeme nechat být.

Stejně tak si jsme jistí, že už do do toho nemůžeme jít dále s tebou a Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit s Nightwish. To jsou věci, o kterých jsem nikdy nevěřil, že je uvidím mezi svými drahými přáteli. Lidé, kteří mezi sebou rok nemluví, nemohou zůstat v jedné kapele.

Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku od srdce, pro přátelství a pro muziku samotnou. Duševní odkaz měl být vždy důležitější než peníze. Nightwish je skupina, jsou to emoce.
Obchod, peníze a věci, které nemají s s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly důležitějšími. Cítíš se, že jsi se, a svou hudební kariéru obětovala Nightwish, ale necítíš, co Nightwish dalo tobě.
Tento postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Torontu: "Já už Nightwish nepotřebuji" a "Pamatuj si Tuomasi, mohla bych kapelu opustit kdykoliv, varuji tě jen den předem."
Jednoduše již nemůžu psát další písně, abys je zpívala.

Říkala sis že jsi jen "hostující zpěvačka" v Nightwish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s novou zpěvačkou. Buď si jistá, že pro nás je to stejné oživení jako pro tebe. Všichni jsme to tak cítili příliš dlouho.

Říkala jsi nám, že je jedno co, příští album Nightwish bude tvé poslední. My všichni chceme pokračovat tak dlouho - dokud plameny hoří. Takže, nemám smysl pokračovat s tebou v tvorbě příštího alba, kteréhokoliv.
Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, v Německu jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour delší jak dva týdny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože výdělky a místa konání jsou příliš malá.
V jednom rozhovoru jsem přemýšlel jestli odchod Tarji bude znamenat konec kapely. Chápu, že lidé přemýšlí stejně. Ať už kdokoliv říká cokoliv, Nightwish je odrazem mé duše a já to nemůžu nechat být kvůli jedné osobě. Osobě která se soustředí na svou kreativitu víc než na cokoliv jiného, osobě pro kterou železo je víc než důl...
Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě chamtivosti, podceňovaní fanoušků a porušování slibů. Pět z nás souhlasilo, že Nightish je na prvním místě ve všem, co budeme dělat v letech 2004 - 2005. Pro tebe však bylo hodně věcí důležitějších. Konečným příkladem byla totálně vyprodaná show v Oslu, kterou jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala cvičit na svůj sólový koncert, být s přáteli a jít do kina. Toto byla Marcelova slova ve vysvětlení zrušení koncertu. Budiž to jen jedním příkladem za mnoho dalších. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání našich fanoušků.

Nightwish je životní dráha a práce s mnoha závazky. Mezi námi i k fanouškům. S tebou tyto závazky nezvládneme.

Ani v hloubi nás nevíme, které z tvých já, nás dovedlo k tomuto závěru. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky na primadonu, která neví co si dřív vzít. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením.

Je zřejmé, že svým stresem a trápením jsi vinila nás čtyři. A myslíš si, že jsme tě nerespektovali, nebo neposlouchali. Věř nám, chovali jsme tobě největší respekt jako k úžasné zpěvačce stejně jako ke kamarádce. A velmi brzy během pár minulých let se plány děly pod tvou taktovkou. Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl víc peněz za show. Tento postoj "náhrady a víc peněz za vše" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní!

Moc si přejeme abys odteď poslouchala své srdce namísto Marcela. Kulturní rozdíly, kombinované s chamtivostí, přizpůsobováním a láskou jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe ubíjet.

Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám šanci. Propast mezi námi je příliš široká. A toto rozhodnutí jsme učinili jednohlasně. Jsme dál, tam kde se věci nedají urovnat jen slovy.

Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru.

Tuomas

Emppu Jukka Marco

Ps. Toto je otevřený dopis pro všechny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Schrnutí

(Šindy, 11. 6. 2008 13:52)

Je je jasný že už nightwish nebude to co bývalo bez tarjy ale osobně si myslim že ta nová zpěvačka neni zas tak příšerná jak se tady už několiktrát řeklo a i já si myslim že změna je občas dobrá.

NIGHTWISH

(DAN, 27. 5. 2008 19:23)

JE PRAVDA ŽE BEZ TARJY JE TO TROŠKU NĚCO JINÉHO ALE MYSLÍM ŽE JDE JEN O ZVYK ZMĚNA VŽDYCKY ZPŮSOBÍ ROZKOL JEDNI JSOU PRO A JEDNI PROTI MYSLÍM ŽE TO CO NIGHTWISH DÁVÁ LIDEM JE DŮLEŽITÉ A JESTLI SE ZMĚNILA ZPĚVAČKA NEVADÍ POSELSTVÍ ZŮSTÁVÁ STEJNÉ DAN

Není co řešit!!!

(Dutch, 13. 5. 2008 16:19)

Netuším proč,ale jsou mezi námi i tací lidé kteří nevěděli že Tarja byla zpěvačkou Nighwish! Vím jen to že si musíme Anetin hlas naposlouchat a zas to bude dobré.Změna je život,co bylo bylo a jede se dál.Je to jako život staří umírají aby se mladí rodili. To je můj názor!!! Tak to je a bude,vždycky!

Nightwish 4ever and so is Tarja!!!

(Nifreloth, 5. 5. 2008 16:56)

To Terri: Tarja bez NW že není Tarja? Chudák... tak co potom je? Máme to přestat řešit? Vždyť ty to taky řešíš... je asi nějaký důvod pro diskusi nad jedním dopisem, která trvá přes čtrnáct měsíců. Já s tebou v hodně věcech i souhlasím, ale bohužel, ať se nám to líbí nebo ne, my jako fanoušci do toho vážně nemáme co mluvit a ani na to nemáme právo, protože nemáme vůbec tušení, jak to vlastně bylo. Neposadím se na zadek nad Tuomasovým dopisem, i když je tak dobře napsaný, ani neodsoudím Tarju jen proto, že čtyři lidi to udělali. Stalo se, život jde dál, ale nezapomeňte taky na těch několik neuvěřitelně krásných alb, které spolu vytvořili. To nám už nikdo nevezme. A jak už tady někdo napsal a já s tím naprosto souhlasím: KRÁL JE MRTEV, AŤ ŽIJE KRÁL!!!

Tohle už tu bylo a vždycky bude

(Excooll, 16. 4. 2008 19:29)

Lidi, chtěl jsem vám napsat můj komentář...
Dal jsem si s tím práci, ale tenhle redakční systém mi neumožní sem uložit tak velký příspěvek i když není zas tak dlouhý, ale nedá se zkracovat. Takže buďte ke mě natolik venevolentní že si to přečtete na následující adrese: http://www.excool.wz.cz/Nightwish.pdf
Komentáře napíšete z5 sem nebo přímo na můj email excooll@gmail.com

Čest všem.

Mimochodem,

(KLF, 15. 4. 2008 23:59)

Amaranth uz ma na YouTube pres 10 mil. shlidnuti, coz je pomalu vic, nez soucet shlidnuti vsech ostatnich klipu Nightwish dohromady za 1 rok (Amaranth je na YouTube cca prave 1 rok). Docela uspech, ne?

Důležitý komentář!!!!

(Anďa, 10. 4. 2008 13:46)

Myslím si že ti co podporují jen Tarju a kašlou na Nightwish a Tarju balili. Nelíbila se jim ani tak ta muzika, spíš Tarjiny přednosti...Asi neslyšeli nové album- mymochodem myslím že nejlepší z jejich tvorby- který je víc propracovaný a má krásný texty...

Pro Janusku

(Roman, 5. 4. 2008 12:56)

Debilní, vymaštěný tupec jsi akorát ty, jelikož tvůj příspěvek byl napsán jeden level pod intelektuální úrovní těchto, jak ty říkáš, čuráčků....
Na hlupáky není potřeba ukazovat, hlupáci se prozradí sami...

Ne uplne

(KLF, 27. 3. 2008 23:34)

Njn, nebylo to zrovna stastny prirovnani. Ale rozhodne frekvence tepu neni vzdy rizena jen mozkem. Srdce je castecne autonomni organ, jeho cinnost neni plne zavisla na mozku.

Hmm

(GILL, 26. 3. 2008 10:55)

to KLF: Sorry ale to co jsi kvaknul je kravina :D Mozek urcuje frekvenci tepu. Takze ja stojim na strane Tuomase.

ale dulezity dodatek :)

(KLF, 23. 3. 2008 0:37)

Na stary Nightwish rozhodne nezapominejte :)

Dalsi nedulezity komentar :)

(KLF, 23. 3. 2008 0:32)

Njn, zatimco driv by se Nightwish daly charakterizovat jako gothic-symphonic-metalova skupina, pricemz tajemnou "gothic" atmosferu a z velky casti i image kapely vytvarela Tarja, ted mi pripadaji spis neco jako "pop-metalova" skupina. Styl hudby i jejich image musely proste prizpusobit Anette. Souhlasim s tim, co napsala Januska pode mnou, nicmene jestli je Tuomas mozkem kapely, pak Tarja byla jejim srdcem - a jestli srdce bije na jiny frekvenci, mozek se musi prizpusobit - a myslim si, ze jim to novy spojeni docela vyslo. Na stary Nightwish zapomente. Kral je mrtev, at zije kral.

Dodatek

(Januska, 22. 3. 2008 18:51)

Jediný kdo je v této skupině nenahraditelný je Tuomas,teprve bez něho by byli hovno....a ten tam pořád je.....

Ubožáci!

(Januska, 22. 3. 2008 18:50)

Ti kdo tady melou hovna jako Nightwish je Tarja sou bez ní hovno atd.sou debilní vymaštění tupci...uvědomte si co říkáte čuráčci,dobře sice už to nejsou staří NW,ale pořád sou a souhlasím je to bravurně napsaný dopis,Tuomas a zbytek kapely ví co udělali a Tuomas to nádherně napsal,stejně tak,jak nádherně jsou napsané všechny jeho texty....

Go, Nightwish!!!

(Nifreloth, 20. 3. 2008 23:13)

Jo, Anette na Tarju prostě nemá, ale upřímně - koho by jste si místo Tarji představovali vy? Jinou operní zpěvačku? Nevím jak vám, mě by to přišlo jako plivnout na Tarjino jméno.
Anette je dost dobrá, ačkoli Tarja nastavila laťku hodně vysoko. Poslouchejte její hlas, nedívejte se jak vypadá. Nesrovnávejte. Jo, vím, že je to těžký.
Nightwish se skládají z pěti členů, pokud vím. Jeden odešel - co se dá dělat - ale čtyři zůstali. Ti na tom mají taky velký podíl. A kromě toho, přijde mi, že všichni zapomínáte, že Tarja sice byla tváří kapely, ale ten, kdo ji založil, kdo ji vedl, kdo napsal všechny texty i melodie, byl TUOMAS!!! A ten zůstal. Go, Nightwish!!!

tak co dodat?

(barca, 20. 3. 2008 11:46)

necetla sem vsechny komentare ael asi nerikam nic noveho..Tarja je pryc a s ni i stary dobry Nightwish..Anett nema tak uzasnej operni hlas jako Tarja, kterej tem pisnickam daval gothickej nadech a taky urcity tajemno...anette je skvela ale uz to enni ono..ale abyste si enmysleli..Nightwish posloucham dal a jejich novy album se mi vcelku libi..zmena je hold zivot....no a ohledne Trajina new CD..ani Tarja bez Nightwish neni to prave..zpiva nadherne to jo ale fakt to postrada to co si ono davali navzajem..fakt skoda vecna ze se rozesli:-(

Já si to tu taky pročetla

(Entiti, 11. 3. 2008 22:39)

A muj názor je celkem jednoduchej: odchodem Tarji a následným přijetím Anette se ze skvělý goth metalový kapela stala popová kapela, zařadila bych to tak někam k Avrilce, nebo tak. Anette neni špatná zpěvačka, určitě zpívá moc hezky, ale PROSTĚ UŽ TO NENI NIGHTWISH. Nightwish=dokonalá muzika v podání kluků+Tarjin nenahraditelnej hlas. Teďka se můžou snažit tisíckrát, ale nikdy už nedosáhnou toho, co předtim. Smutný ale je, že ať se tady a kdekoli jinde píše a vůbec tvrdí cokoli, Dark Passion Play mělo pomalu větší úspěch než všecky ty jejich předešlý alba dohromady. Prostě to vypadá, že se celej dnešní svět (nebo aspoň ta část kterou zajímá muzika) se skládá z barbínek a malejch kraviček. Je to smutný. btw to Tarjino album je fakt hodně dobrý, podle mýho názoru nejlepší písnička tamodsud je Losh Northern Star

je to fakt na draka....

(xGong, 4. 3. 2008 23:45)

po pročtení části příspěvků, které tu jsou asi nic novýho neřeknu.
Můj názor je ten, že Nightwish s Anette - je dost jiná hudba než dřív. A mně se hudba od Nw s Tarjou líbí o dost víc.
A když někdo řekne Nightwish, tak se mi vybaví především výrazný Tarjin hlas (např ve Fantomovi opery, v Ever dream,...) a jsem zvědav jestli to Anette dokáže změnit. Podle toho co jsem slyšel (Bye bye, atd.) asi ne...
Jako stejná hudba to už nebude,jasně že to teď bude jiná hudba, ale mým přáním je aby to byla - taky dobrá hudba a ne jen !průměr!

Alternativa

(KLF, 1. 3. 2008 12:45)

Tak nejak jsem si v souvislosti s Tarjou vzpomnel na jinou operni zpevacku, co nezpiva jen klasiku. Sarah Brightman ;-). Dokazete si predstavit, byt jen jedinej song od NW, zazpivanej prave od ni :))? Myslim, ze by to mohl bejt docela kuriozni zazitek ....

While Your Lips Are Still Red

(pupava, 28. 2. 2008 9:33)

souhlasim s Kozelinem... Ted jsem si "While Your Lips Are Still Red" poslechla a je to krasne. Mozna by kluci opravdu mohli premyslet, ze daji Marcovi vetsi prostor. Minimalne by se predeslo tomu, ze tady budeme zbytecne dokola srovnavat dve zpevacky, ktere proste srovnavat nejdou. Marco je uplne jiny, navic je chlap :) Skupin, ktere vzesli znovu z popela prece neni malo a nikdo nerika, ze dalsi nemuze byt Nightwish. Tarja nejde nahradit, bylo to neco noveho a uzasneho, ale nekdy se proste stane, ze uz lidi dal spolu nemuzou existovat... Tesme se, ze jejich rozloucenim ziskal svet dva dobre projekty, solovou Tarju i "novy" Nightwish...a uvidime, co dalsi dny prinesou... :)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11

následující »